×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

hofmanienie

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie w niektórych typach tekstów, zwłaszcza w języku potocznym i publicystyce, z pewną dozą ironii i złośliwości mianem hofmanienia określają praktykę polegającą na zarabianiu na dietach i ryczałtach za wyjazdy służbowe, które się nieuczciwie rozlicza (np. podając, że trwały dłużej, wymagały większych kosztów niż w rzeczywistości). Niektórzy używają tego wyrazu na określenie oszukiwania, krętactwa, mataczenia w ogóle, niekoniecznie związanego z wyjazdami służbowymi.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Pisiacka specjalność - "łapaj złodzieja", kiedy się ich przyłapuje na przekrętach - pamiętamy nagonkę na Sikorskiego kiedy wykryto hofmanienie. To się pisiakom popieprzyło, kiedy okazało się, że różne Szczypińskie rozliczały kilometry nawet nie mając samochodu. (Źródło).Trzeba być idiotą, dzienniikarzem Faktu albo myśleć według pisiackiego "przekazu dnia" żeby uważać, że na podróżach służbowych prywatnym autem można się dorobić. Co innego hofmanienie, tzn. branie pieniędzy za jazdę samochodem, która się nigdy nie odbyła. Na tym można się dorobić, podobnie jak na paserstwie, szantażu, prostytucji, handlowaniu narkotykami. (Źródło).Sam widzisz, że wszystko zależy od tego czy go sanhedryn zatwierdzi czy nie.
Jak dostał w dziób od ubeka za hofmanienie na ulicy, to po zatwierdzeniu przez odpowiedni department jest wyklęty, a jak kogo przemaglowali w piwnicy na Śląskiej -u nas- to bez pieczęci sanhedrynu jest be. (Źródło).Zboniu to z PIS wyleci za "hofmanienie" i będzie to koniec tej safanduły. Mam nadzieję że od skompromitowanego koledzy też się odwrócą. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Powstanie wyrazu hofmanienie wiąże się z Adamem Hofmanem (byłym członkiem i rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości), którego media oskarżyły o takie praktyki w 2014 r., zwłaszcza w związku z aferą madrycką.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.10.2020, 21.37, ostatnia aktualizacja hasła: 08.10.2020, 00.21
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook