Lista esejów
-
ageizm
Ageizm, znany też pod spolszczoną nazwą wiekizmu, to jeden z ważniejszych terminów, jakie weszły do rozrastającego się współcześnie słownika dyskryminacji. Nowe terminy pojawiające się w tym słowniku mają poszerzać wiedzę o istnieniu rozmaitych praktyk nietolerancji i wykluczenia, by w ten sposób przyczynić się do budowy sprawiedliwszego społeczeństwa.
więcej > -
audiobook
Na całym świecie audiobooki, nazywane też po polsku książkami mówionymi, książkami do słuchania, książkami audio i audioksiążkami, robią zawrotną karierę, a według prognoz ekonomicznych wpływy z ich sprzedaży na Polskim rynku mogą już za kilka lat sięgnąć aż 200 mln zł (www.ekonomia24.pl).
więcej > -
bigoreksja
Nowoczesna cywilizacja przyniosła z sobą całą masę nowych zaburzeń psychicznych oraz uzależnień. Co ciekawe, przedmiotem tych ostatnich są już nie tylko substancje lub czynności dostarczające łatwych przyjemności zmysłowych, lecz także rozmaite działania wymagające wysiłku oraz dyscypliny.
więcej > -
cocooning
Jedyny lęk – że będą chcieli / Nawiedzić mnie w tej słodkiej celi, pisała Emily Dickinson. O tym, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, z pewnością nie trzeba przekonywać zwolenników cocooningu – stylu życia polegającego na celebrowaniu domatorstwa, bliskiego filozofii slow life, której główna zasada nakazuje żyć uważnie (mindfully) i bez pośpiechu.
więcej > -
czarny PR
Świat w ludzkich oczach miewa charakter dwoisty, antytetyczny, opozycje typu: sacrum – profanum, advocatus diaboli – advocatus Dei, biała magia – czarna magia można długo wyliczać. „Wynalazkiem” – starszym niż się przypuszcza – są też biały PR i czarny PR (choć wcześniej oczywiście tak nienazywane).
-
epicki
Większość z nas spotkała się zapewne ze słowem epicki, choć zwykliśmy je kojarzyć raczej z lekturami szkolnymi, Iliadą, Panem Tadeuszem czy Lalką, niż ze światem imprez i rozrywki. Epika to w końcu nazwa jednego z trzech rodzajów literackich, wywodząca się od greckiego rzeczownika épos, ‘słowo, pieśń, opowieść’. Gdy jednak słyszymy o epickiej imprezie, nie myślmy, że chodzi o imprezę tematyczną, której uczestnicy, odpowiednio odurzeni, przebierają się za średniowiecznych rycerzy lub bohaterów eposu homeryckiego.
więcej > -
eurosierota
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polacy zyskali liczne ułatwienia, jeśli chodzi podejmowanie legalnej pracy w innych krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponieważ zatrudnienie za granicą - w państwach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja - nierzadko ma związek ze zwiększeniem wynagrodzenia, wielu Polaków zaczęło się decydować na tzw. emigrację zarobkową.
więcej > -
flash mob
Flash mob – w dosłownym tłumaczeniu „błyskawiczny tłum” – to forma happeningu, która wciąż budzi rozmaite kontrowersje, oscylując między zabawą a sztuką, beztroską a tragedią, potencjałem wywrotowym a konformizmem. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że dotyczy jednego z najbardziej podejrzanych aktorów społecznych w dziejach ludzkości. Mam oczywiście na myśli tłum.
więcej >