×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

atencjusz

Drukuj
DEFINICJA

Atencjuszem nazywa się (czasem żartobliwie, czasem lekko ironicznie, zwykle z pewnym dystansem) osobę lubiącą być w centrum zainteresowania, nieustannie zabiegającą o uwagę innych, niejednokrotnie gotową zrobić wiele, żeby inni o niej mówili (niekoniecznie dobrze). Czasami za atencjusza uważa się także osobę podatną na wpływy innych, zabiegającą o aprobatę innych.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lm.atencjuszy [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli poświadczenia tylko takiej formy D. lm., 12.08.2020 r.]

KOLOKACJE

ktoś jest atencjuszem, ktoś to atencjusz, ktoś uchodzi za atencjusza, 

typowy, prawdziwy, mały atencjusz,

a to atencjusz jeden!

PRZYKŁADY UŻYCIA

Jestem atencjuszem. Może to wada, ale przyznaję się, że potrzebuję, by ktoś ocenił i spropsował to, co robię. (Źródło).Atencjusze obdarzani są powszechną pogardą, ponieważ zamiast wybrać ścieżkę dążenia do prawdy i piękna, tarzają się w szlamie i zgniliźnie, by tylko zostać zauważonym. (Źródło).O ile nawet prowadzące do prawdziwej relacji seks/randko/miłościoaplikacje wciąż nie cieszą się powszechnym uznaniem, o tyle osoby, które korzystają z nich bez zamiaru realnego poznania osoby po drugiej stronie łącza, uchodzą za rozgrymaszonych atencjuszy. Za osoby albo zalęknione, niepewne i wypełniające sobie życie substytami albo znudzone, które nie mają w życiu celów i pasji, dysponują za to czasem na "pierdoły". (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz jest ciekawym neologizmem słowotwórczym, który prawdopodobnie pochodzi od angielskiego rzeczownika attention ('uwaga'), ale na gruncie języka polskiego wiąże się z dziś już nieco prezestarzałym wyrazem atencja i może być interpretowany także jako derywat sufiksalny atencj-usz ('ten, komu zalezy na atencji ze strony innych').

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 23.03.2017, 12.20, ostatnia aktualizacja hasła: 17.11.2020, 13.28
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook