×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

zahofmanić

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie mówią, zwłaszcza w języku potocznym, że ktoś coś zahofmanił, jeśli ta osoba przywłaszczyła sobie coś, ukradła to. Osoby, które coś zahofmaniły, najczęściej przywłaszczyły sobie publiczne pieniądze, wzbogaciły się lub chciały się wzbogacić w ten właśnie sposób.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Dodatkowo Rostowski został kilka dni temu szefem doradców politycznych premier Ewy Kopacz, tak więc tym większy byłby zgrzyt, gdyby ludzie dowiedzieli się z głównych wydań serwisów informacyjnych, jak to obrzydliwie bogaty - na polskie warunki - przybysz z Wielkiej Brytanii zahofmanił 4 tys. zł publicznych pieniędzy na opłacenie rachunków za hotele. (Źródło).Kwota 20 tysięcy dolarów ma więc też ewidentnie walor zachęty. Miał rację jeden pan redaktor, który powiedział wczoraj, że oferta przyznania takiego wsparcia będzie dla wielu pracowników ofertą nie do odrzucenia. Można by na niej nieźle zahofmanić, choć wątpię, czy w USA dałoby się wykorzystać to świadczenie niezgodnie z przeznaczeniem. Nie jest to darowizna tylko dotacja celowa na utrzymywanie stabilnego zaangażowania żeńskiej części zespołu w okresie największej zawodowej wydajności. (Źródło).Zahofmanić to czyn jednorazowy. W warunkach recydywy mamy do czynienia z hofmanieniem. (Zahofmanić to czyn jednorazowy. W warunkach recydywy mamy do czynienia z hofmanieniem.).Ostatnio syn sąsiada przyszedł zmartwiony ze szkoły i oznajmił że ktoś mu "Zahofmanił" jego ulubiony długopis. Gdy się spytałem co znaczy "Hofmanienie" okazało się że to popularne określenie wśród młodych ludzi na kradzież itp. (Źródło).W Brukseli zarzucają Rysiowi Czarneckiemu, że w celu pobrania pieniędzy dopisywał w dokumenty rzekomej podróży samochody osób bez ich wiedzy. W tym w jednym przypadku Czarnecki miał przyjechać autem, które zostało zezłomowane 11 lat wcześniej.
A jeszcze wpisywał Jasło jako poczatek podróży żeby była dłuższa kilometrówka niż z Warszawy w której mieszkał.
Sprawe bada teraz ziobrowska prokuratura a deputowany PiS jest spokojny o wynik śledztwa.
A taki moralizator z niego był
nie on pierwszy z tej partii zahofmanił (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Czasownik wiąże się z nazwiskiem związanego z aferą madrycką Adama Hofmana, byłego posła i rzecznika prasowego partii Prawo i Sprawiedliwość, który był oskarżany przez media, że pobierał zawyżone diety związane z wyjazdami służbowymi i przywłaszczał sobie nadwyżki pieniędzy. Zwróćmy uwagę, że wyraz rozszerzył znaczenie i przez użytkowników był (jest) używany niemal jak synonim czasownika kraść.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.10.2020, 23.19, ostatnia aktualizacja hasła: 07.11.2020, 21.06
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook