×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

hofmaniarstwo

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie w pewnych typach tekstów, zwłaszcza w języku potocznym, hofmaniarstwem szyderczo, złośliwie lub ironicznie nazywają nieuczciwą praktykę polegającą na zdobywaniu pieniędzy w ten sposób, że zawyża się koszty wyjazdów służbowych lub dostaje się pieniądze na wyjazdy służbowe, których w zasadzie się nie odbyło. Niektórzy używają słowa hofmaniarstwo na określenie praktyk związanych z nieuczciwym zdobywaniem pieniędzy (np. w wyniku oszustw).

PRZYKŁADY UŻYCIA

Hofmaniarstwo było uprawiane już w tzw. IV RP I to przez kogo, ano jak zwykle przez tzw. Prawych i Sprawiedliwych (Źródło).Hofmaniarstwo-nowe słowo w języku polskim Ciekawe, ile lat tak hofmanili panowie, którzy uważali się za prawych i sprawiedliwych [...]. (Źródło).Gdyby ten Adasio nie bił po oczach tak tym hofmaniarstwem, toby sobie chłopak jeszcze w chuj zarobił. Może nie w chuj, ale by... A tak to dupa i od kota prezesa wypierdalaj. A się łasiło, łasiło... (zasł., budynek Sejmu RP, Warszawa, styczeń 2015 r.a).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz utworzony od nazwiska Adama Hofmana, byłego posła i rzecznika prasowego partii Prawo i Sprawiedliwość, najbardziej znanego polityka związanego z aferą madrycką. Zwróćmy uwagę, że efemeryczny rzeczownik oznacza nie tylko postępowanie takie jak to, które media przypisywały Adamowi Hofmanowi, ale szerzej: jakiekolwiek nieczciwe działania, które prowadzą do przywłaszczania sobie rzeczy lub pieniędzy. Wyraz używany głównie przez przeciwników partii Prawo i Sprawiedliwość. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.10.2020, 22.16, ostatnia aktualizacja hasła: 08.10.2020, 00.24
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook