×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

holideje

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy potocznie (czasem też żartobliwie) nazywają holidejami wakacje, niekiedy też wszelkie dni wolne od pracy lub zajęć szkolnych. 

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. holidejów

PRZYKŁADY UŻYCIA

Zbliżają się holideje, ale nie wiem czy obowiązki pozwolą Ci na odpoczynek? Na pewno jasnym i ważnym punktem tegorocznych wakacji będzie koniec lipca [...]. (Źródło).A w dodatku bez tłumów podchmielonych dżentelmenów, ich niemiłosiernie osmolonych słońcem niewiast oraz ich rozwrzeszczanego potomstwa. Czyli bez tych wszystkich tych, którzy lipcowo-sierpniowe holideje spędzają w słońcu z browarkiem :-) (Źródło).Do Australii przynajmniej nikt nie przyjeżdża podróżować, tylko na holideje, znaczy się wakacje, wiadomo bowiem tutaj, że podróżowanie to nieco ambitniejsze zajęcie niż podążanie z plecakiem szlakiem z przewodnika.  (Źródło).Okazuje się, że cała wata-elita odpoczywa w europejskich i zamorskich kurortach na noworocznych holidejach. (Źródło).To właśnie jaa:)) Fotunia robiona przez Moniczkę podczas holidejów w Kudowie:)) Ach.. Było cudownie:)):D (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz jest zapożyczeniem angielskiego słowa holiday (‘wakacje, urlop’, ‘wczasy’, ‘święto, dzień wolny od pracy lub zajęć szkolnych’).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 09.12.2020, 23.36, ostatnia aktualizacja hasła: 10.12.2020, 00.06
AUTOR Barbara Pędzich
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook