×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

holidej

Drukuj
WARIANTY

holiday

DEFINICJA

Niektórzy ludzie, zwłaszcza często wyjeżdżający za granicę (szczególnie zaś ci, którzy pracują lub pracowali w Wielkiej Brytanii), potocznie nazywają holidejem czas wolny od pracy, rzadziej czas wolny od zajęć szkolnych. Słowo holidej może się odnosić np. do święta państwowego, urlopu lub wakacji. 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Mój holiday (dwudniowy) nie mógł zacząć się inaczej, jak spektakularną awarią na całe miasteczko wobec czego nie miałam prądu całą  niedzielę wieczór, poniedziałek, aż do wtorku 2 rano. XD (Źródło).Będące ludyczną mutacją święta ku czci zmarłych (All Hallows' E'en) Halloween zestawiane bywa często z drugim, względnie nowym holidejem w polskim kalendarzu: Walentynkami. (Źródło).Witam , jestem obecnie z kolegą na holideju w Plymouth, jakieś Panię chętne na spotkanie integracyjne? (Źródło).Dziewczyny ratujcie! Jestem na holideju, przypieklo mnie slonce. Twarz, dekolt i nogi mam spieczone na raka. (Źródło).Czuje sie mega ociezala i chce sie tego pozbyc zeby pojechac '' lekka '' takie oczyszczenie przed holidayem (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Wyraz jest zapożyczeniem angielskiego słowa holiday (‘wakacje, urlop’, ‘wczasy’, ‘święto, dzień wolny od pracy lub zajęć szkolnych’). Spolszczona forma holidej jest popularna w języku Polonii brytyjskiej (szczególnie w znaczeniu ‘święto, dzień wolny od pracy’), co zapewne przyczyniło się do upowszechnienia tej formy w potocznej polszczyźnie.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 09.12.2020, 23.36, ostatnia aktualizacja hasła: 10.12.2020, 00.05
AUTOR Barbara Pędzich
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook