×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

umowa śmieciowa

Drukuj
DEFINICJA

dezapr. «w publicystyce: umowa cywilnoprawna zawierana między pracodawcą a pracownikiem zamiast umowy o pracę, zwykle w celu obniżenia kosztów pracy; śmieciówka»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

fraza rzecz. ż, lp D. umowy śmieciowej, Ms. umowie śmieciowej, zwykle w lm M. umowy śmieciowe

PRZYKŁADY UŻYCIA

Dolnośląska „Solidarność“ protestować będzie m.in. przeciwko umowom śmieciowym i likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w trudnych warunkach (Gazeta Wrocławska).



Mój ojciec martwi się, że muszę pracować na umowach śmieciowych, przez co mogę mieć problem z emeryturą (www.wyborcza.pl).



Umowy śmieciowe są zmorą nie tylko polskich pracowników. Ponad milion osób zatrudnionych w Wielkiej Brytanii pracuje na kontraktach zerowych, czyli brytyjskich „śmieciówkach“ (www.bankier.pl).



Od nierówności w edukacji się zaczyna, kończy zaś na bezrobociu, umowach śmieciowych i elastycznym czasie pracy (www.polskaspoleczna.org).



Lewicowa Krytyka Polityczna zatrudnia kelnerów i barmanów na tzw. umowy śmieciowe, czyli bez stałych umów o pracę. Wygląda na to, że Krytyka Polityczna jest już na prawo od Platformy Obywatelskiej, bo w kwestii umów śmieciowych potrafi tylko powtórzyć klasyczne hasło Margaret Thatcher: „nie ma żadnej alternatywy“ (www.gazeta.pl).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
LICENCJA

Hasło udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska

DATA Rejestracja hasła: 07.09.2014, 09.04, ostatnia aktualizacja hasła: 10.09.2015, 21.11
AUTOR Paweł Ciach
REDAKTOR Jan Burzyński
facebook