×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
Zobacz esej
HASŁO

eurosierota

Drukuj
DEFINICJA

«dziecko pozostawione pod opieką krewnych przez rodziców, którzy wyjechali do pracy w ramach otwartych rynków Unii Europejskiej; także dziecko doświadczające negatywnych konsekwencji wyjazdu jednego z rodziców»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. ż, lp D. eurosieroty, Ms. eurosierocie, lm M. eurosieroty

PRZYKŁADY UŻYCIA

W Polsce rośnie pokolenie eurosierot. (www.dziennik.pl).Moje dziecko eurosierotą? Chyba żartujecie! Co to w ogóle znaczy? – pytają osoby, których rodziny rozbija emigracja (Dziennik Toruński).Eurosieroty wkraczają w dorosłe życie dużo wcześniej niż ich rówieśnicy. Muszą nauczyć się odpowiedzialności za siebie i czasami za swoje rodzeństwo (www.wiadomości24.pl).Psychologów i pedagogów o problemach eurosierot alarmują najczęściej szkoły. O pomoc proszą zarówno szkoły podstawowe, jak i gimnazja, a nawet szkoły średnie (Tygodnik Rybnicki).Psychologowie są zgodni – eurosieroty częściej mają problemy z nauką, popadają w uzależnienia, są agresywne. Czują się gorsze, porzucone, często manifestują swoją złość
(Gazeta Wybrorcza).

INFORMACJA NORMATYWNA

Można się spotkać z formami zapisu euro-sierota oraz euro sierota. Z punktu widzenia zasad ortografii polskiej są to jednak formy niepoprawne. Słowo eurosierota jest bowiem złożeniem dwuwyrazowym, a złożenia takie należy zawsze pisać łącznie.

DODATKOWE INFORMACJE

<euro- od europejski + sierota>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 21.02.2013, 12.34, ostatnia aktualizacja hasła: 10.01.2015, 22.18
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook