×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

tacomat

Drukuj
DEFINICJA

Tacomat (nazywany też e-tacą lub elektroniczną tacą) to samoobsługowe urządzenie elektroniczne, umieszczane w niektórych kościołach, służące wiernym do wpłacania datków kościelnych bez użycia gotówki.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Tacomat stanął w kościele u oo. Dominikanów na warszawskiej starówce. Urządzenie w dobie koronawirusa może zastąpić tradycyjne zbieranie pieniędzy na tacę podczas mszy. (Źródło).Dziękujemy za przekazywane ofiary i darowizny na rzecz parafii. [...] W przedsionku wejścia głównego do katedry można składać ofiary kartą korzystając z tacomatu. (Źródło).Kościół w czasach zarazy. Kuria zwalnia z opłat, "na tacę" można wpłacić kartą w "tacomacie" (Źródło).I Kościół może dać bardzo jasny sygnał, że płacenie bezgotówkowe to nie jest świętokradztwo, że Kościół popiera tę formę ofiar, opłat stwarzając możliwość dostępu do tzw. datkomatów, tacomatów. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo tacomat bywa używane zamiennie z określeniami datkomat, ofiaromat (rzadziej donacjomat), ma jednak węższy zakres – odnosi się jedynie do urządzeń umieszczanych w kościołach. Pozostałe rzeczowniki nazywają urządzenia wykorzystywane zarówno przez kościoły, jak i przez organizacje charytatywne.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 03.12.2020, 10.49, ostatnia aktualizacja hasła: 03.12.2020, 12.47
AUTOR Barbara Pędzich
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook