HASŁO

taki jest koszt demokracji I

DEFINICJA

Taki jest koszt demokracji to fraza wyrażająca przekonanie o konieczności podporządkowania się konsekwencjom działania praw demokratycznych (np. przegłosowywania projektów działań większością głosów), nawet jeśli te nie odzwierciedlają one opinii i wyborów mówiącego i nawet jeśli nie gwarantują najlepszego – w przekonaniu mówiącego – rozwiązania trudnej sytuacji.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Masz prawo uważać jak chcesz, natomiast faktem jest że jeżeli lud chce się wypowiedzieć to ma prawo. A że 100mln? Taki jest koszt demokracji. (Źródło).

Tyle tych wyjątków, nie wiem, czy to zadziała. Dziś w Wyborczej czytałam, że jedna osoba zaraża 10 osób. Teraz każdy z tych wyjątków trzeba pomnożyć przez 10. W Chinach to zadziałało, ale Polska to nie Chiny. Tam wyjątków nie było. My nie zamkniemy się tak jak oni, żaden europejski kraj się na to nie zdecydował. Tak jak wszędzie piszą, taki jest koszt demokracji. Smutne to, ale prawdziwe. (Źródło).

Zamiast przeciętnego Polaka – przyznaję, nie pozbawionego wad –  na jedno z ważniejszych stanowisk w Polsce, próbuje się wepchnąć osobnik samotny, niespełniony społecznie, nie potrafiący poradzić sobie z własnymi nader widocznymi  i licznymi kompleksami. Na dodatek z niedokształconym i nie  dysponującym elementarną wiedzą i kwalifikacjami zapleczem. Ogólnie rzecz biorąc obciach. Ale taki jest koszt demokracji. Zwłaszcza młodej. (Źródło).

Coś takiego może proponować ktoś, kto uważa swoich wyborców za ciemny lud. No część elektoratu faktycznie jest ciemna jak tabaka w rogu, ale tak jest wszędzie, to jest nieuniknione, bo taki jest koszt demokracji i powszechnego prawa głosu (i jest to konsekwencją faktu, że w demokracji głos menela ma dokładnie taką samą siłę jak głos profesora uniwersytetu). (Źródło).

I zaczął się taniec gwizdów, którego nie można nazwać niczym innym, jak tylko haniebnym. Czy rozumiesz, co to znaczy DWUKROTNIE unieważnić werdykt jury? Nie zdarzyło się to w historii żadnego kraju, w którym działa taki sąd! Jeśli jury powiedziało „niewinny”, to niewinny. Niezależnie od tego, czy jesteś Kubą Rozpruwaczem, czy zjadaczem dzieci. Niestety, taki jest koszt demokracji. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 14.11.2020, 11.48, ostatnia aktualizacja hasła: 14.11.2020, 15.40
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia