×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

bronkobus

Drukuj
WARIANTY

Bronkobus

DEFINICJA

Niektórzy ludzie w tekstach pewnego typu, zwłaszcza w publicystyce, bronkobusem nazywali potocznie autobus, którym w czasie swojej kampanii prezydenckiej w 2010 i 2015 r. przemieszczał się po Polsce Bronisław Komorowski wraz z częścią swojego sztabu wyborczego. Rzadziej bronkobusami podróżowani inni politycy popierający Bronisława Komorowskiego jako kandydata na prezydenta.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. bronkobusa a. bronkobusu [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli obie formy D. lp. tego rzeczownika, z tym że forma pierwsza występowała częściej, 8.10.2020 r.]

PRZYKŁADY UŻYCIA

Jeden z kilkunastu autobusów biorących udział w kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego zatrzymał się dziś na pleszewskim Rynku. Bronkobus odwiedził także Dobrzycę. Niestety, mieszkańcy nie mieli okazji spotkać się z prezydentem. Kandydaturę Bronisława Komorowskiego promowali działacze Platformy, rozdając ulotki i ,,bronkowe" gadżety. (Źródło).Dokładnie 61 dni Bronisław Komorowski jeździł specjalnym Bronkobusem po całej Polsce na spotkania z wyborcami zabiegając o poparcie Polaków. Kampanię wspierało też 16 Bronkobusów regionalnych. Obejrzyjcie podsumowanie tej fantastycznej trasy :) (Źródło).13 marca "bronkobus" przyjedzie do Środy Śląskiej. Potem pojawi się też w gminie Miękinia.  (Źródło).Swój dwutygodniowy objazd województwa zachodniopomorskiego od Szczecina rozpoczął ''bronkobus'', który promuje Bronisława Komorowskiego podczas kampanii prezydenckiej. (Źródło).Rozpoczął się również tzw. "Maraton poparcia" dla Bronisława Komorowskiego. Na placu przed halą EXPO stał rząd kilkunastu "bronkobusów", które pojadą do każdego z województw głosić program wyborczy prezydenta. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 08.10.2020, 00.38, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 11.56
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook