×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

jarkobus

Drukuj
WARIANTY

Jarkobus

DEFINICJA

Niektórzy ludzie w pewnych typach przekazu, zwłaszcza w publicystyce, mianem jarkobusów określali autobusy, którymi (zwłaszcza w czasie wyborów parlamentarnych w 2011 r. i 2015 r. i prezydenckich w 2010 r.) poruszał się po Polsce Jarosław Kaczyński, przywódca partii Prawo i Sprawiedliwość, wraz ze swoim sztabem wyborczym (a precyzyjniej – niektórymi jego przedstawicielami). Niekiedy jakobusami poruszali się politycy wspierający Jarosława Kaczyńskiego jako kandydata na prezydenta lub premiera RP, a nie sam Jarosław Kaczyński.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. jarkobusu a. jarkobusa [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli poświadczenia obydwu form D. lp. rzeczownika, 4.10 2020 r.]

PRZYKŁADY UŻYCIA

- Będziemy jeździć jarkobusem po całym mieście - informuje Waldemar Flajszer, szef PiS w Pabianicach. W jarkobusie jadą posłowie i senatorowie. (Źródło).We wtorek 29 czerwca, na 5 dni przed drugą turą wyborów prezydenckich, do Radomska zawitał Jarkobus, czyli autobus Jarosława Kaczyńskiego. (Źródło).Jeden z czterech, krążących po Polsce jarkobusów z sympatykami kandydata Prawa i Sprawiedliwości zawitał do Legnicy. (Źródło).Kierowca "jarkobusu: z początku chciał wjechać na plac Ratuszowy od strony ulicy Długiej, co okazało się niemożliwe. W końcu – przez Drucianą i Grodzką – dostał się przed ratusz. Tu zorganizowano wiec poparcia. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 04.10.2020, 01.49, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 12.00
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook