NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dudabus

Drukuj
WARIANTY

Dudabus, DudaBus

DEFINICJA

W czasie wyborów prezydenckich w 2015 r. i 2020 r. mianem dudabusu określano (zwłaszcza w pewnych odmianach języka, przede wszystkim w publicystyce) autobus, którym Andrzej Duda (wraz z częścią sztabu wyborczego) podróżował w celach promocyjnych podczas kampanii prezydenckiej . Dudabusami nazywano także inne autobusy, zwykle ze zdjęciem Andrzeja Dudy, jego imieniem i nazwiskiem oraz napisem Dudabus , którymi podróżowali inni politycy prowadzący lub wspierający kampanię Andrzeja Dudy.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. dudabusa a. dudabusu (w czasie redagowania hasła redaktorom udało się znaleźć poświadczenia obydwu form D. lp. rzeczownika, pierwsza forma jest znacznie częstsza w tekstach)

PRZYKŁADY UŻYCIA

Pierwsze miasto, do którego przyjedzie dudabus, to Janów Lubelski (https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/9-miast-w-2-dni-dudabus-w-lubelskiem,n,999994857.html).Przed odjazdem "Dudabusa" polityk PiS spotkał się z dziennikarzami. Andrzej Duda zachwalał pojazd. - To polski autosan, polski produkt, polska myśl techniczna; to, czego nam dzisiaj bardzo brakuje i co powinniśmy odbudować - mówił. Na boku pojazdu widnieje zdjęcie kandydata na prezydenta Polski oraz hasło kampanii: "Przyszłość ma na imię Polska". (https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dudabus-wyruszyl-w-trase-andrzej-duda-na-dobre-rozpoczal-kampanie-wyborcza/021ty).Sztabowcy starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, w związku z ogłoszeniem daty wyborów, poinformowali o wznowieniu działalności sztabu i kampanii wyborczej. Oznajmili, że na trasę wróci Dudabus, którym prezydent przez najbliższe trzy tygodnie będzie kontynuował „intensywny objazd kraju”, by spotykać się i rozmawiać z wyborcami. (https://www.tvp.info/48396468/dudabus-obral-kurs-na-poludnie).Andrzej Duda w tym tygodniu będzie kontynuował kampanijny objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Odwiedzi mieszkańców Mazowsza, Małopolski oraz Śląska - wynika z informacji PAP uzyskanych w sztabie wyborczym prezydenta. (https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2461906,Prezydent-kontynuuje-objazd-po-kraju-Wiemy-gdzie-DudaBus-pojedzie-w-tym-tygodniu).Wybory prezydenckie 2015. Kto jedzie dudabusem? (https://krakow.naszemiasto.pl/wybory-prezydenckie-2015-kto-jedzie-dudabusem-wideo/ar/c1-3287679).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.10.2020, 10.14, ostatnia aktualizacja hasła: 08.10.2020, 00.57
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook