×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dudabus

Drukuj
WARIANTY

Dudabus, DudaBus

DEFINICJA

W czasie wyborów prezydenckich w 2015 r. i 2020 r. mianem dudabusu określano (zwłaszcza w pewnych odmianach języka, przede wszystkim w publicystyce) autobus, którym Andrzej Duda (wraz z częścią sztabu wyborczego) podróżował w celach promocyjnych podczas kampanii prezydenckiej . Dudabusami nazywano także inne autobusy, zwykle ze zdjęciem Andrzeja Dudy, jego imieniem i nazwiskiem oraz napisem Dudabus , którymi podróżowali inni politycy prowadzący lub wspierający kampanię Andrzeja Dudy.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. dudabusa, rzad. dudabusu [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli poświadczenia obydwu form D. lp. rzeczownika, pierwsza forma jest znacznie częstsza w tekstach, 8.10.2020 r.]

PRZYKŁADY UŻYCIA

Pierwsze miasto, do którego przyjedzie dudabus, to Janów Lubelski (Źródło).Przed odjazdem "Dudabusa" polityk PiS spotkał się z dziennikarzami. Andrzej Duda zachwalał pojazd. - To polski autosan, polski produkt, polska myśl techniczna; to, czego nam dzisiaj bardzo brakuje i co powinniśmy odbudować - mówił. Na boku pojazdu widnieje zdjęcie kandydata na prezydenta Polski oraz hasło kampanii: "Przyszłość ma na imię Polska". (Źródło).Sztabowcy starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, w związku z ogłoszeniem daty wyborów, poinformowali o wznowieniu działalności sztabu i kampanii wyborczej. Oznajmili, że na trasę wróci Dudabus, którym prezydent przez najbliższe trzy tygodnie będzie kontynuował „intensywny objazd kraju”, by spotykać się i rozmawiać z wyborcami. (Źródło).Andrzej Duda w tym tygodniu będzie kontynuował kampanijny objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Odwiedzi mieszkańców Mazowsza, Małopolski oraz Śląska - wynika z informacji PAP uzyskanych w sztabie wyborczym prezydenta. (Źródło).Wybory prezydenckie 2015. Kto jedzie dudabusem? (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.10.2020, 10.14, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 11.58
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook