×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dupoliz

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie bardzo potocznie (wręcz wulgarnie) mianem dupoliza określają osobę, która podlizuje się komuś w wyraźny, a nawet ostentacyjny sposób. Dupoliz to inaczej lizus, dupowłaz, lachociąg  (w zn. 1).

PRZYKŁADY UŻYCIA

Dupolizy Kaczyńskiego. Wiocha w polityce. PiS dla władzy posunie się do każdego draństwa (Źródło).Cóż, z Radiem Gdańsk prawie się pożegnałem od czasu, gdy z audycji wieczornych zniknęły dwa Jarki we wtorkowe wieczory, bo jakiś pisowski dupoliz przestraszył się, że puścili San Escobar. Wtedy były jeszcze czwartkowe audycje muzyczne Larry'ego OK Ugwu. Wygląda na to, że też zniknęły, bo od kilku tygodni czwartki okupuje jakaś pindzia bez dykcji (może ma inne umiejętności?) z muzyką "klubową". W niedzielę przypadkiem usłyszałem fragment wiadomości, których głównym punktem był kmiot namawiający w czasie wiecu do głosowania na PiS. (Źródło).mam juz dosc osob z mojej pracy.Pracujemy w 6-stke,miedzy nami jest ok.Ale jak widze jak luza d**e przelozonym,jakie to obludne dupolizy to odpadam.Obrabija im d**e i slusznie,bo np pani kierownik jest nieuczciwa i wredna,to nalezy jej sie,nikt jej nie trawi no ale coz,zycie.Ale jak przychodzi co do czego to leca pierwsze sie podlizac,pokazac i wykazac.Juz rzygam ta obluda....grry (Źródło).Dezinformacyjna propaganda, którą stosuje koniunkturalny dupoliz – były konfident - i jego zausznicy polega na ćwiartowaniu związków semantycznych tępym nożem. W imię polemiki w białych rękawiczkach i unikania retoryki metodami chamów, przyswoiliśmy na forum bezczelnego Dyzmę, byłego komunistycznego pasożyta. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Leksem najprawdopodobniej nie jest neologizmem we współczesnej polszczyźnie. Wkrótce znajdzie się w innej (nowej) grupie haseł.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 12.12.2020, 17.13, ostatnia aktualizacja hasła: 13.12.2020, 17.21
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook