×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

lachociąg

Drukuj
DEFINICJA

1. Niektórzy ludzie bardzo potocznie i obrażliwie (wręcz wulgarnie), z dużą dozą złośliwości i ironii, lachociągiem nazywają osobę, która bardzo wyraźnie, wręcz ostentacyjnie, się komuś podlizuje. Lachociąg to inaczej lizus, dupoliz.

2. Mianem lachociąga określa się także wulgarnie osobę, którą się chce obrazić, bez względu na płeć czy zachowanie tej osoby.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: jaro nie ma kobiety , teraz zmienił lachociąga i dupoliza (Źródło).Do zn. 1.: Co tu gadać - Newsweek czyta się teraz znakomiecie od deski do deski, Wprost nudne jak flaki z olejem, dokładnie tak jak teksćiki 'charyzmatycznego' lachociąga Lisieckiego, czyli Koboski. To co się dziwić, że tonie, 30 tys egzemplarzy w plecy w dwa miesiące!!! Kobosko dziennikarzem roku!!! (Źródło).Do zn. 1.: musiałeś w komentarzu popełnić zbrdnię wpisania nazwiska naczelnego lachociąga RP, a to tutaj jest zabronione, taką mamy wolnośc słowa i prasy. (Źródło).Do zn. 2.: . Była kolesiówa, naj$%!na, jakaś patolka, która przyjechała ze złamaną nogą. Wyzywała wszystkich od k$@$@ i szmat, a jak jej powiedzieli że musi mieć operacyjnie składaną nogę, to zaczęła wstawać że ma wyj$%!ne, że sie wypisuje, wszystkie pielęgniarki słyszały że są lachociągami, k@!%ami... Wzwieźli ją do osobnego pomieszczenia, do rana darła p?$$ę że chce jej się pić, bo ma KACA [...]. (Źródło).Do zn. 2.: – [...] to że do ciebie zwracają się per "frajerze" nie oznacza automatycznie że inni też są lachociągami... (Źródło).

– Ciekawe porównanie, a czym się różni frajer od lachociąga, bo nie wiem

DODATKOWE INFORMACJE

Leksem (zwłaszcza w zn. 2.) najprawdopodobniej nie jest neologizmem we współczesnej polszczyźnie. Wkrótce znajdzie się w innej (nowej) grupie haseł.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 12.12.2020, 16.46, ostatnia aktualizacja hasła: 13.12.2020, 17.22
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook