×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dyplomatołek

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie, często w środowisku politycznym i publicystycznym, dyplomatołkiem potocznie i z dezaprobatą nazywają mało inteligentnego i nieudolnego dyplomatę lub polityka. 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Dyplomatołek to nie tylko moim zdaniem dyplomata matoł, lub matoł udający dyplomatę, lub, któremu wydaje się, że jest dyplomatą, ale swoista mieszanka głupoty, nieuctwa, nacjonalizmu, pychy i przekonania o własnej mądrości. Dyplomatołek w pisowskiej wersji ma pełną gębę Pana Boga, Ojczyzny, Polski, żołnierzy wyklętych, Powstania Warszawskiego i wojny 1920 roku. (Źródło).Ostatnio Sikorski stał się też ulubionym bohaterem prawicowej prasy. Tygodnik „wSieci” przyprawił mu na okładce kozie uszy oraz bródkę i nazwał dyplomatołkiem, zarzucając, że „sprowadził Polskę na margines i ułatwił podboje Putinowi”. (Źródło).Dziś dzięki PiSowskim dyplomatołkom, PiS nie osiągnął żadnego znaczącego stanowiska we władzach PE, przegrywamy wszelkie starcia, wszelkie korzyści, które dzięki bycia w Unii moglibyśmy uzyskać. (Źródło).Jak na dyplomatołka przystało, Waszczykowski nie ma pojęcia, co pucz oznacza. Usprawiedliwieniem może być to, że nie miał ze sobą laptopa i nie mógł tego dowiedzieć się z Wikipedii. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo jest kontminacją słowotwórczą – skrzyżowaniem dwóch wyrazów dyplomata i matołek, mających wspólną cząstkę mat, która wiąże strukturalnie oba wyrazy.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 21.11.2014, 12.26, ostatnia aktualizacja hasła: 15.12.2020, 11.58
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Dagmara Banasiak
facebook