NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

tuskobus

Drukuj
WARIANTY

Tuskobus, TuskoBus

DEFINICJA

Niektórzy ludzie w pewnych typach przekazu, przede wszystkim w języku publicystycznym, mianem tuskobusu określali autobus, którym Donald Tusk podróżował po Polsce jako szef partii Platforma Obywatelska i premier, zwłaszcza w czasie wyborów, w których kandydował do parlamentu (głównie w 2011 r. i  w 2015 r.).

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lp. tuskobusa [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli tylko takie poświadczenia D. lp. tego rzeczownika, 4.10.2020 r.]

PRZYKŁADY UŻYCIA

Premier Donald Tusk, by wyciągnąć Platformę Obywatelską z sondażowego dołka, planuje kolejną trasę Tuskobusem po kraju. Jednym z najważniejszych miejsc jest woj. śląskie, gdzie PO triumfuje w kolejnych wyborach.
(Źródło).Premier Donald Tusk dotarł w niedzielę tuskobusem do Giżycka, w którym poruszył temat problemów osób niepełnosprawnych (Źródło).Donald Tusk wyrusza TuskoBusem w Polskę. Przyjmijmy go tak jak sobie na to zasłużył. (Źródło).Tak na oko zdaje się być to pomysł dobry (przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi to właśnie tuskobus dał największe sukcesy rządzącej partii). (Źródło).Jeszcze przed startem jesiennej fazy kampanii premier Donald Tusk usłyszał od pewnego rolnika pytanie, które zdefiniowało sytuację polityczną: „Jak żyć, panie premierze?". Dopiero start tuskobusa we wrześniu tchnął w kampanię PO nową energię, która doprowadziła partię do zwycięstwa. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
LICENCJA

 Hasło udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska

DATA Rejestracja hasła: 02.12.2014, 00.17, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 12.03
AUTOR Autor nie życzy sobie podawania imienia ani nazwiska
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook