Lista wydarzeń

Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 1 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

06.10.2016, 11.30

„Bycie fit jest dziś nie tylko bardzo modne, ale wręcz konieczne i pożądane” – pisze Maciej Czeszewski, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym, jesiennym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 4/2016), omawiając zjawisko kształtującej się kultury fitness.

Słownik języka nowego. Cz. 7. ROWEROWAĆ, TEATROWAĆ CZY KAWKOWAĆ

30.05.2016, 14.08

Świat przyspieszył, jesteśmy coraz bardziej aktywni. „Żyjemy w takich czasach, w których czas mamy już jedynie na używanie czasowników” – pisze Jan Burzyński, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 2/2016), omawiając tendencję do masowego tworzenia nowych czasowników odrzeczownikowych.

Słownik języka nowego. Cz. 6. RODZICIELSTWO ALBO PARENTING

06.02.2016, 21.01

Dla wielu osób rodzicielstwo to sprawa najważniejsza. Właśnie dlatego wciąż powstają różne koncepcje i wynalazki, które mają ułatwić życie świeżo upieczonym rodzicom. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest powstanie całej gamy nowych słów, które Jan Burzyński, współtwórca Obserwatorium Językowego UW, omawia w pierwszym tegorocznym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 1/2016).

Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE

14.12.2015, 18.00

Współczesność przyniosła z sobą wiele nowych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza rozmaitych fobii i uzależnień, których nazwy na stałe zagościły w naszym języku. O najciekawszych z nich można przeczytać w artykule Jana Burzyńskiego, współautora Obserwatorium Językowego UW, opublikowanym w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 5/2015).

Konferencja "Dialog pokoleń 2"

11.11.2015, 20.11

5 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Warszawskim podczas ogólnopolskiej konferencji pn. „Dialog pokoleń 2” Maciej Czeszewski, współautor Obserwatorium Językowego UW, wygłosił referat przygotowany wspólnie z Janem Burzyńskim pt. Zapożyczenia vs polskie odpowiedniki.

100 haseł Jerzego Buczka

30.10.2015, 21.11

Mamy wyjątkową przyjemność i zaszczyt poinformować, że opublikowaliśmy już na stronie Obserwatorium Językowego UW ponad 100 haseł autorstwa Jerzego Buczka, Użytkownika serwisu.

Odpowiedź redakcji Obserwatorium Językowego UW na uwagi profesor Teresy Smółkowej

10.10.2015, 20.00

W numerze 7 „Poradnika Językowego” ukazała się odpowiedź redakcji Obserwatorium Językowego UW na uwagi profesor Teresy Smółkowej zamieszczone w numerze 3 „Poradnika Językowego”.

Słownik języka nowego. Cz. 4. SELFIES

04.10.2015, 13.37

Ukazał się kolejny numer magazynu akademickiego „Uniwersytet Warszawski” (nr 4/2015), a w nim czwarty odcinek z cyklu „Słownik języka nowego". Maciej Czeszewski, współautor Obserwatorium Językowego UW, w artykule pt. SELFIES przedstawia całe spektrum fotografii z rąsi.

Słownik języka nowego. Cz. 3. MODA

20.06.2015, 23.41

W magazynie społeczności akademickiej „Uniwersytet Warszawski” (nr 3/2015) ukazał się trzeci artykuł z cyklu „Słownik języka nowego". W artykule o MODZIE Maciej Czeszewski, redaktor Obserwatorium Językowego UW, omawia neologizmy związane ze światem mody.

Pierwsza recenzja naukowa Obserwatorium Językowego UW

04.06.2015, 08.00

Obserwatorium Językowe UW doczekało się recenzji naukowej - napisała ją profesor Teresa Smółkowa z Instytutu Języka Polskiego PAN i opublikowała w „Poradniku Językowym” 2015, numer 3.