Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE

14.12.2015, 18.00

Współczesność przyniosła z sobą wiele nowych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza rozmaitych fobii i uzależnień, których nazwy na stałe zagościły w naszym języku. O najciekawszych z nich można przeczytać w artykule Jana Burzyńskiego, współautora Obserwatorium Językowego UW, opublikowanym w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 5/2015).

Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE Pismo Uczelni UW

Współczesna cywilizacja rzuca wiele nieoczekiwanych wyzwań: niektórzy mieszkańcy zatłoczonych metropolii zapadają na hikikomori (syndrom skrajnego wycofania się ze społeczeństwa), inni zaś cierpią na fistulatofobię (lęk przed podróżowaniem metrem). Pracownicy korporacji narażeni są na primaforifobię (lęk przed byciem pierwszą osobą, która wychodzi z pracy), podczas gdy freelancerzy dostrzegają u siebie objawy prokrastynacji (zaburzenia psychicznego polegającego na nieustannym odwlekaniu wykonania różnych czynności). I choć nie wszystkie te pojęcia znalazły miejsce w słowniku medycznym, to jednak warto im się przyjrzeć choćby dlatego że służą one nazwaniu różnych skomplikowanych doświadczeń współczesnego człowieka – czytamy we fragmencie artykułu. Całość można przeczytać tutaj.

publikacja: 14.12.2015, 18.00, ostatnia aktualizacja: 23.12.2015, 15.54