×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

wybory kopertowe

Drukuj
WARIANTY

kopertowe wybory

DEFINICJA

Wybory kopertowe to publicystyczna nazwa głosowania korespondencyjnego, które z powodu pandemii COVID-19 miało – decyzją władz państwowych – zastąpić głosowanie bezpośrednie (rozumiane jako osobiste głosowanie w lokalach wyborczych) w wyborach prezydenckich 10 maja 2020 r.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Śledztwa ws. wyborów kopertowych nie będzie. Zdecydowała o tym czołowa prokurator "dobrej zmiany". (Źródło).Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie we wtorek orzekł, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego ws. wyborów była nieważna i stanowiła "rażące naruszenie prawa" - podało RMF FM. To na podstawie tej decyzji zlecono Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów kopertowych (Źródło).Uzasadnienie jest miażdżące dla premiera. Potwierdza, że kopertowe wybory 10 maja byłyby bezprawne, a decyzja Mateusza Morawieckiego naruszyła nie tylko konstytucję, ale też kodeks wyborczy czy ustawę o Radzie Ministrów. (Źródło).Czy premier stanie przed Trybunałem Stanu za wybory kopertowe? (Źródło).Wybory kopertowe. Pakiety wyborcze musimy odebrać osobiście: Listonosz ma nas wylegitymować i odebrać podpis. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

W przeciwieństwie do tradycyjnej formy wyborów prezydenckich, określonej w Kodeksie wyborczym, wybory kopertowe miały mieć przebieg nieumocowany w wiążących aktach prawnych. Pomysł ich przeprowadzenia spotkał się ze sprzeciwem polityków opozycyjnych i znacznej części społeczeństwa.  

Nazwa wybory kopertowe nawiązuje do konieczności wydrukowania m.in. ok. 30 milionów kopert, które miały stanowić część tzw. pakietów wyborczych. Stały się one symbolem trudności logistycznych związanych z organizacją wyborów, ograniczonego czasu na wykonanie tej pracy, niejasności związanych z przepływem informacji i zakresem kompetencji osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie (jako decydentów lub wykonawców), a także narażenia pracowników Poczty Polskiego na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (z powodu planowanego bezpośredniego kontaktu z wyborcami).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 14.11.2020, 11.44, ostatnia aktualizacja hasła: 14.11.2020, 16.22
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia
facebook