×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

pocztyliada

Drukuj
DEFINICJA

Pocztyliada to ironiczna nazwa wyborów kopertowych, w publicystyce i w rozmowach prywatnych używana przez niektórych ludzi niechętnych decyzjom rządu tworzonego przede wszystkim przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Pocztyliada to inaczej Sasinalia, sasinada.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Nie mam żadnej nadziei, że będzie druga tura, bo nie po to PiS robi te... jakby to nazwać, pocztyliadę a nie wybory, w ten sposób, żeby Andrzej Duda nie wygrał w I turze.   (Źródło).Zjednoczona Prawica mimo wszelkich racjonalnych argumentów prze do tych majowych wyborów za wszelką cenę. Argumentuje to zapisem konstytucji. To jednak hipokryzja, gdyż poprzednio nie miała problemów z jej naginaniem i falandyzacją. Próba zastąpienia wyborów bezpośrednich „pocztyliadą” też jest sprzeczna z zapisami Konstytucji RP. Sensem działania nie jest przestrzeganie prawa, lecz rządza władzy. (Źródło).Pocztyliada. Strona poświęcona zblizającym się niedemokratycznym, "kopertowym" wyborom na Prezydenta RP (Źródło).Nie po to PiS robi tę pocztyliadę w ten sposób, żeby Andrzej Duda nie wygrał w I turze. Zakładam, że Andrzej Duda wygra w I turze, chodzi o to, aby osadzić go na stolcu prezydenckim. Skoro uważam że są to pseudowybory które gwałcą konstytucję to nie mogę namawiać innych do brania udziału w wyborach i legitymizowania PiS-owskiego bezprawia – stwierdził. (Źródło).A ile PiS wydał na organizację pocztyliady? Pocztyliada się nie udała a gdzie są pieniądze? (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Nazwa pocztyliada nawiązuje do rządowego planu (i wynikających z niego działań) scedowania organizacji wyborów prezydenckich na Pocztę Polską i odebrania kluczowych kompetencji związanych z organizacją wyborów Państwowej Komisji Wyborczej.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 14.11.2020, 11.45, ostatnia aktualizacja hasła: 14.11.2020, 16.12
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia
facebook