×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

płatek śniegu

Drukuj
DEFINICJA

Płatkiem śniegu nazywa się, głównie w publicystyce społecznej, przedstawiciela generacji urodzonej pod koniec lat 90. XX wieku,  niezaradnego życiowo i nadwrażliwego, a jednocześnie przekonanego o swojej wyjątkowości.  

 

INFORMACJA GRAMATYCZNA

Wyrażenie używane głównie w liczbie mnogiej (odnoszone do zbiorowości). 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Pokolenie płatków śniegu to osoby, które stały się pełnoletnie po 2010 roku. Osoby te od wczesnego dzieciństwa były przez rodziców otaczane opieką na każdym kroku – taki model wychowania nazywa się często „wychowaniem pod kloszem”. (Źródło).Widzą się jako nietypowi i niepowtarzalni. Określa się ich pięknie - mianem, pokoleniem Płatków Śniegu. Chodzi o pokolenie wchodzące w dorosłość po 2010 roku. Mają problem z usamodzielnieniem się i są zawieszeni pomiędzy dorastaniem a dorosłością, bo łączy ich zwlekanie z wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności. Wszystko przez nadopiekuńczych rodziców, którzy nie przygotowali dzieci na zderzenie ze światem. (Źródło).Zacznijmy od tego, że Płatki Śniegu to kaleki – nie żadne rozpieszczone bachory, które nie wiedzą na czym im dupa jeździ, bo im za dobrze, tylko okaleczone społecznie i emocjonalnie kupki nieszczęścia… które bardzo łatwo ewoluują w podłe gnidy, bo nie mają absolutnie nic lepszego do roboty. (Źródło).Kim są przedstawiciele pokolenia płatków śniegu? [...]  Postrzegają siebie jako jedynych w swoim rodzaju. Stąd pomysł nazywania ich „pokoleniem płatków śniegu”. Są indywidualistami, skoncentrowanymi na sobie i swoich potrzebach, przekonanymi o swojej unikalności. Równocześnie są bardzo wrażliwi na swoim punkcie. Nie znoszą krytyki, łatwo ich urazić, zestresować i wyprowadzić z równowagi. Mają również tendencje do dramatyzowania oraz przyjmowania roli ofiary i obwiniania innych o swoje niepowodzenia. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Jest to kalka angielskiej nazwy snowflake ('płatek śniegu'). Uważa się, że w znaczeniu opisanym w tym haśle nazwa ta upowszechniła się za sprawą amerykańskiego pisarza Chucka Palahniuka, który w książce  „Fight Club” z 1996 r. (wydanej w Polsce w tłumaczeniu J. Manickiego pod tytułem „Podziemny krąg” oraz w tłumaczeniu L. Jęczmyka pod tytułem „Fight Club. Podziemny krąg”) włożył w usta jednego z bohaterów słowa: Nie jesteś wyjątkowy. Nie jesteś pięknym i unikalnym płatkiem śniegu. Ta doraźna metafora zaczęła żyć swoim życiem i utrwaliła się w różnych językach (angielskim, polskim, francuskim i innych) na określenie osoby mającej cechy wskazane w definicji znaczenia niniejszego hasła. Warto dodać, że wyrażenie snowflake generation ('pokolenie płatków śniegu') zostało uznane przez Collins Dictionary za jedno ze Słów Roku 2016.

 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 14.09.2020, 17.30, ostatnia aktualizacja hasła: 14.09.2020, 20.49
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook