×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

Sasinalia

Drukuj
WARIANTY

sasinalia

DEFINICJA

Sasinalia to ironiczna i prześmiewcza nazwa wyborów kopertowych, w publicystyce i w rozmowach prywatnych używana przez niektórych ludzi niechętnych decyzjom rządu tworzonego przede wszystkim przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sasinalia to inaczej sasinada, pocztyliada.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Pytania w Sejmie. Barbara Nowacka dla PiS: Kiedy skończycie te Sasinalia? Zamieniliście ministra Sasina na marszałek Witek. Przyjemniej to wygląda, ale nie jest to PKW. (Źródło).Komisja zdrowia przeciwko 70 milionom złotych na Sasinalia (Źródło).I cyk, Sasinalia były na legalu, zalegalizowane wstecznie. A ty się boisz zaplanować dłuższy weekend, bo co powiedzą w robocie. (Źródło).Przy zlodziejstwie tej skali jak sasinalia przekopy wierxe Ostrołęki czy getbeki pusi to będzie szybko. (Źródło).Wy na rympał, z pogwałceniem wszystkich zasad tworzenia prawa, do ustawy, która dotyczy zdrowia, wrzuciliście zasadę, jak sfinansować pakiety pana Sasina, sasinalia. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Nazwa sasinalia pochodzi od nazwiska Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, któremu rząd Mateusza Morawieckiego powierzył zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych (tzw. wyborów kopertowych). Konsekwencje decyzji, które zapadły w związku z tym (m.in. utrata przez Skarb Państwa ok. 70 mln złotych, chaos informacyjny i organizacyjny, wyciek tajnych druków), utrwaliły publiczny wizerunek Jacka Sasina jako niekompetentnego i nieudolnego organizatora, cieszącego się jednak zaufaniem władz, co jest podstawą ironicznego wydźwięku nazwy sasinalia.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 14.11.2020, 11.46, ostatnia aktualizacja hasła: 14.11.2020, 16.15
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia
facebook