×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

sasinić

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie mówią potocznie i ironicznie, że ktoś sasini, jeśli ta osoba niszczy, psuje jakieś duże przedsięwzięcie, zwłaszcza gdy robi to z ogromną pewnością siebie i przesadną wiarą we własne możliwości, wydając jednocześnie zbyt dużo pieniędzy.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Przestań sasinić, co to nie wymodzisz. Nie masz tyle kasy. ([zasłyszane, rozmowa prywatne, grudzień 2020]).sasinić to już chyba taki synonim kłamać w żywe oczy (Źródło).Zgodnie z ówczesną radziecką myślą techniczną były plany budowy bezpiecznej elektrowni, ale pozostały one planami, a budowano z tego co było. Zarządzający elektrownią sasinili już od początku jej budowy, a dopiero po tym, jak wspomniani wcześniej Waszmościowie przyczynili się do wybuchu, okazało się, że to co na planach miało być niepalne, bardzo lubi ogień. (Źródło).Apeluję o rozwagę, bo kto jak nie ja dobrze zdaje sobie sprawę z tego, do czego może prowadzić świąteczne szaleństwo zakupowe [...] (kto nigdy nie sasinił w grudniu, niech pierwszy rzuci kamieniem). (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Czasownik został utworzony od nazwiska jednego z głównych polityków partii PiS – Jacka Sasina, który w czasie pandemii koronawirusa (w marcu 2020 r.) próbował zorganizować tzw. wybory kopertowe. Część mediów i obywateli zarzucasła mu wówczas, że wydał ogromnie duzo publicznych pieniędzy, a wybory i tak się nie odbyły.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 11.12.2020, 12.17, ostatnia aktualizacja hasła: 11.12.2020, 13.07
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook