×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

zweganizować

Drukuj
DEFINICJA

1. W środowisku wegan mówi się, że ktoś zweganizował jakąś potrawę mięsną (lub zawierającą produkty pochodzenia zwierzęcego), jeśli przyrządził bardzo podobną potrawę z produktów roślinnych. Można też powiedzieć, że ktoś zweganizował jakiś tradycyjny przepis kulinarny, jeśli dostosował go do potrzeb kuchni wegańskiej, zastępując składniki pochodzenia zwierzęcego składnikami roślinnymi.

 

2. Mówi się też niekiedy, że ktoś, kto sam jest weganinem, zweganizował inną osobę (np. kogoś ze swoich bliskich lub znajomych), jeśli przyczynił się do tego, że ta osoba również przeszła na weganizm albo w jakiejś mierze przyswoiła sobie wegański styl życia. 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Oryginalny przepis zawierał jajka i miód, ale ja go zweganizowałam zastępując jajka mąką sojową, a miód melassą (...). W wersji wegańskiej dalej zasługuje na złoty medal. (Źródło).Do zn. 1.:  Zapraszam Was w kulinarną podróż w różne zakątki Polski, a wszystko to w wegańskim wydaniu (...). Pokażę Wam jak w prosty sposób zweganizować dania tradycyjne. (Źródło).Do zn. 1.: Inspiracją był przepis z książki Dominiki Wójciak "Warzywo", lecz my go trochę zweganizowaliśmy pomijając jajka, a ser zastępując płatkami drożdżowymi (można użyć oczywiście wegańskiego sera). (Źródło).Do zn. 2.: Kiedy jednak dopiero w pewnym momencie życia dziecka decydujemy się zweganizować rodzinę, sprawa jest nieco utrudniona. Gdy dziecko poznało już smak parówek, jajka na twardo, sera czy różnych smakołyków na bazie produktów odzwierzęcych i przywykło do tych smaków, może być ciężko mu się przestawić. (Źródło).Do zn. 2.: Na Facebooku umieszczasz wpisy z reakcjami twojej rodziny. Udało ci się zweganizować bliskich? - Trochę. Trzy lata temu rodzice przeszli na wegetarianizm, mój chłopak został weganinem, a większość przyjaciół również zrezygnowała z mięsa.  (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 02.09.2016, 00.16, ostatnia aktualizacja hasła: 20.10.2020, 22.26
AUTOR Agnieszka Kostrowiecka
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook