NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

żarcioch

Drukuj
DEFINICJA

1. Żarciochem nazywa się czasem z lekceważeniem i ironią rubaszny, nieśmieszny, przesadzony żart. Określeniem tym nazywa się także rzecz (np. dzieło, miejsce, wydarzenie), która miała wiązać się z czymś śmiesznym, co jednak za takie nie jest uważane.

2. Niekiedy żarcioch to po prostu żart.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Ostatecznie, mimo, że bohaterki noszą koronki i piją szampana, to "Pół na pół" jest żarciochem w barchanowych majciochach, w stylu przekonanego o własnej uberatrakcyjności wąsatego wujaszka po butelczynie samogonu.  (Źródło).Do zn. 1.: Boon nie jest twórcą subtelnym. Postaci (z wyjątkiem Constance, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się zimną karierowiczką) rysuje grubą krechą, inteligentne żarty przeplata niewybrednymi żarciochami, zaś jego satyra na nabzdyczoną paryską bohemę trąci naftaliną (ile to już razy oglądaliśmy na ekranie sączących winko pretensjonalnych artystów?). (Źródło).Do zan. 2.: Jakoś tak smuto ;(
kto ma dobry żarcioch ? (Źródło).Do zn. 2.: Jako, że emocje w wątku o wiejskim tuningu rosną, a większości zależy na tym żeby panował ład, porządek i luz (hehehe żarcioch) to proponuję małe głosowanie, powiedzmy, że do soboty. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 17.10.2018, 20.30, ostatnia aktualizacja hasła: 13.12.2020, 11.12
AUTOR Autor nie życzy sobie podawania imienia ani nazwiska.
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook