×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

weganizować

Drukuj
DEFINICJA

1. W środowisku wegan mówi się, że ktoś weganizuje jakąś potrawę mięsną (lub zawierającą produkty pochodzenia zwierzęcego), jeśli przyrządza bardzo podobną potrawę z produktów roślinnych. Można też powiedzieć, że ktoś weganizuje tradycyjne przepisy kulinarne, jeśli dostosowuje je do potrzeb kuchni wegańskiej, zastępując składniki pochodzenia zwierzęcego składnikami roślinnymi.

 

2. Mówi się też czasem, że ktoś, kto sam jest weganinem, weganizuje inną osobę, jeśli stara się wzbudzić w tej osobie zainteresowanie weganizmem, zwłaszcza zaś zachęcić ją do zastępowania potraw mięsnych roślinnymi. Weganizować to także upowszechniać w jakimś środowisku wiedzę o weganizmie.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Wbrew pozorom ciasto na pizzę to bardzo prosta sprawa i nie trzeba go weganizować bo składniki są proste, łatwo dostępne, tanie i pochodzenia roślinnego. (Źródło).Do zn. 1.: Ostatnimi czasy bardzo rzadko weganizuję znane lub znalezione w sieci przepisy. Jak już szukam jakiś nowych pomysłów to w oceanie receptur, które krążą po sieci, od razu poszukuję takich, które z założenia są roślinne. (Źródło).Do zn. 1.: Juszes postawiła sobie wyzwanie i sukcesywnie weganizuje przepisy, które każdy zna w wersji tradycyjnej. Dzięki niej możemy przygotować roślinnego schabowego, tiramisu, a także batoniki a’la Snickers (...).  (Źródło).Do zn. 2.: Jadłonomia weganizuje polską wieś. Roślinne flaki, schabowe, rosół, pierogi ruskie i wiele innych dań pokazała Marta Dymek podczas warsztatów Koła Gospodyń Wiejskich MAK z Brzózego prowadzonych w ramach projektu RoślinnieJemy. (Źródło).Do zn. 2.: RoślinnieJemy i rośniemy w siłę. Nasza kampania zatacza coraz szersze kręgi, stawiamy przed sobą coraz ciekawsze wyzwania, dlatego szukamy Ciebie, technologu i technolożko żywności. Chcecie z nami weganizować Polskę? (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 02.09.2016, 00.15, ostatnia aktualizacja hasła: 20.10.2020, 22.27
AUTOR Agnieszka Kostrowiecka
REDAKTOR Barbara Pędzich
facebook