×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

foszyć się

Drukuj
DEFINICJA

Potocznie i z odcieniem dezaprobaty mówimy, że ktoś się foszy (a także: fochuje, fochuje sięfocha się lub strzela focha), jeśli w nieco przesadzony sposób pokazuje, że jest na kogoś obrażony i z czegoś niezadowolony. 

 

INFORMACJA GRAMATYCZNA

 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Kiedyś się pokłuciłem z ciotką bo powiedziała że źle skosiłem ogród. Nie chcę z nią rozmawiać. Łatwo się obrażam. […] przestań się foszyć i obrażać jak baba. jak się ciotce nie podoba jak skosiłeś, to może następnym razem sobie sama skosić, będzie dobrze skoszone. (Źródło). No nie fosz się już, przecież wiesz, że cię kocham. (Źródło).Z rodziną mojej partnerki było trochę inaczej: jej tata natychmiast mnie zaakceptował i nigdy z nim nie miałyśmy kłopotów. […]  Mama się obrażała, foszyła - A. konsekwentnie trzymała się swojego. Chociaż czasami chciała się poddać, bo nic się nie zmieniało. Pytanie tylko czy macie w sobie tyle siły, żeby stawiać na swoim i głośno mówić: nie przyjadę bo spędzam ten czas ze swoją dziewczyną. (Źródło).

 

 Miałaś nie krzyczeć, obiecałaś sobie, że od jutra nie będziesz podnosić głosu na nikogo, że nie będziesz się foszyć o tę stertę niewyciągniętych ze zmywarki naczyń, tylko po prostu poprosisz… (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 08.05.2015, 17.34, ostatnia aktualizacja hasła: 22.11.2020, 21.05
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook