×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dziaderka

Drukuj
DEFINICJA

1. Dziaderką potocznie nazywa się kobietę, której zachowanie, poglądy, gusta i sposób bycia są odbierane przez mówiącego jako przestarzałe i której wiek kontrastuje in minus, w opinii mówiącego, z wiekiem młodszych osób, zwłaszcza innych kobiet.

2. Dziaderką potocznie, niechętnie i obraźliwie nazywa się kobietę zajmującą uprzywilejowaną pozycję zawodową lub społeczną i wykorzystującą to do umacniania swego wizerunku.

3. Dziaderką potocznie i obraźliwie nazywa się kobietę, która w opinii mówiącego (zwłaszcza jeśli określenia tego używa inna kobieta) nie solidaryzuje się ze sprawami kobiet manifestujących poglądy związane z postulatami legalizacji w większym stopniu prawa do aborcji itd.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Juba Dziaderka na czele nastolatek to nie żart. (Źródło).Do zn. 2.: Bo mnie Olejnik wkurzyła , ostatnio  tej dziaderki nie da się słuchać .   (Źródło).Do zn. 3.:  Materska-Sosnowska sama jest dziaderka. W obliczu sondazy wskazujacych, ze 69% Polek i Polakow popiera liberalizacje aboecji smiala twierdzic, ze wiekszosc spoleczenstwa jest za utrzymaniem tzw kompromisu. Upadly autorytet! (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 15.12.2020, 00.02, ostatnia aktualizacja hasła: 15.12.2020, 00.14
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia
facebook