×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

dziaderstwo I

Drukuj
DEFINICJA

Dziaderstwo to potoczne i pogardliwe słowo nazywające bycie dziadersem.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Powrót do wspomnień z PRL to dziaderstwo do kwadratu, bo czerwona zaraza ciągnie się za nami, a nawet jest w bloku z tęczową. To wszystko może zmazać tylko Bóg…raz na zawsze, nie wypowie nam tego, a u ludzi wyciąganie wszystkiego trwa do końca świata. (Źródło).Wysrywy Piskorskiego były ej-ołkej, dopóki nie było tematu aborcji. Wtedy kodziarstwo, dziaderstwo i opozycja totalna byli dla was śmieszni z tymi swoimi ośmioma gwiazdkami, wy byliście totalną propozycją. Teraz drama, jebać PiS zastąpiliście wypierdalać i zmieniacie retorykę. (Źródło).[Dziaderstwo, następne pokolenie] (Źródło).

Dworzec PKS w Katowicach. Flixbus spóźniał się dobre 20 minut, a my zachodziliśmy w głowę czy coś nie pykło u nas, czy u kierowcy. Nastolatka siedząca dwa metry obok, pokazała nam telefon i migajacy na mapie punkt.

- Bus utknął gdzieś w korku pod Kato, ale już dojeżdża. Na apce można śledzić całą trasę, nie wiecie? zapytała.

- Nie, odpowiedziałem nazywając rzeczy po imieniu, jesteśmy tak starzy, że kupujemy bilety w przeglądarce.Co do muzyki w Trójce w latach 80. – mam wrażenie że większość osób o niej się wypowiadających zna ją głównie z tyrad Grzegorza Brzozowicza, a nie z autopsji. Że niby nie było punka (Tonacja Wiernika w każdy poniedziałek), metalu (Metalowe Tortury Rogowieckiego w Zapraszamy do Trójki) czy Bowiego (katował nim słuchaczy taki symbol dziaderstwa w muzyce jak Marek Niedźwiecki). (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 07.11.2020, 21.43, ostatnia aktualizacja hasła: 14.12.2020, 23.41
AUTOR Agata Hącia
REDAKTOR Agata Hącia
facebook