×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

wyścig słoni

Drukuj
DEFINICJA

Sytuację na drodze (zwykle szybkiego ruchu lub autostradzie) kierowcy (zwłaszcza samochodów osobowych) nazywają wyścigiem słoni (lub wyścigami słoni), jeśli biorą w niej udział dwa duże samochody ciężarowe (przede wszystkim TIR-y), a kierowca jednego z nich usiłuje wyprzedzić drugi, chociaż jedzie niewiele szybciej (dodatkowo: wyprzedzany kierowca nie zwalnia, ponieważ nie chce dać się wyprzedzić). W związku z tym przez długi czas obydwie ciężarówki jadą równolegle, zajmują dwa pasy ruchy, a inni kierowcy nie mogą ich wyprzedzić (lub mogą zrobić to z trudem), więc muszą poruszać się dość wolno za nimi. Wyścigi słoni powodują irytację innych użytkowników drogi.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

Związek frazeologiczny może mieć regularną liczbę pojedynczą i mnogą (jeden wyścig słoni, dwa wyścigi słoni). Niekiedy uzywa się liczby mnogiej także po to, żeby opisać pojedyncze zjawisko (jedne wyścigi słoni: trzeba by wówczas uznać, że związek nie ma liczby pojedynczej).

KOLOKACJE

koniec wyścigów słoni (z wyścigami słoni),

wyścigi słoni oburzają kierowców,

wyścigi słoni na drodze, na autostradzie, na obwodnicy,

zakończyć wyścig słoni,

zakazać wyścigów słoni

PRZYKŁADY UŻYCIA

Koniec z wyścigami słoni. Kamery na A2. (Źródło).Wyścigi słoni na drodze. Ministerstwo chce zmiany przepisów. (Źródło).Irytują was wyścigi słoni na drogach? Mnie bardzo. Szlag mnie chce trawić, gdy widzę ciężarówkę, która zjeżdża na lewy pas i zabiera się do wyprzedzania innej ciężarówki. (zasł.: TVN24, Serwis informacyjny. Prognoza pogody, 18.07.2020 r.).Kierowcy nazywają wyprzedzanie przez tiry wyścigami słoni (nazwa przyszła do nas z niemieckich dróg). – Na niektórych odcinkach autostrad powinny się pojawić zakazy wyprzedzania dla tirów. Nadaje się do tego np. autostrada A2 z Łodzi do Warszawy , na której jest duże natężenie ruchu – twierdzi Leszek Kadelski, redaktor naczelny portalu Motofaktor.pl. (Źródło).

 
WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 27.07.2020, 14.11, ostatnia aktualizacja hasła: 27.07.2020, 15.26
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook