×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

wykrzaczyć się

Drukuj
DEFINICJA

Potocznie mówimy, że coś się wykrzaczyło, jeśli przestało działać, zepsuło się. W tym samym znaczeniu używany jest też czasownik niedokonany wykrzaczać się.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Myślałem, dobra wykrzaczył się serwer, w poniedziałek go postawią i będzie OK (?) Ale nic z tych rzeczy. (Źródło).Było lato i żar lał się z nieba, a ja stałam w korku w autobusie. W pewnym momencie kierowca kazał nam wysiadać, bo na skrzyżowaniu wykrzaczył się tramwaj. (Źródło).WIn 7 - z dnia na dzień wykrzaczył się eksplorator windows, po zaklikaniu mój komputer, czy otwórz folder albo uruchom panel sterowania wszystko chowa siędo paska i nie mogę otworzyć żadnego folderu. Inne procesy działają normalnie. Jakieś rozwiązania? (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo wykrzaczyć się pochodzi prawdopodobnie z języka środowiskowego programistów i początkowo dotyczyło wyłącznie błędów w działaniu programów. Nawiązywało to do zbioru niezrozumiałych znaków (zwanych „krzakami”) pojawiających się na ekranach monitorów wskutek wystąpienia błędów systemu. Z czasem słowo weszło do języka ogólnego i rozszerzyło swoje znaczenie obecnie odnosi się do wszelkich błędów, awarii itp.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 06.06.2020, 10.49, ostatnia aktualizacja hasła: 07.12.2020, 14.09
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Kaja Kiełpińska
facebook