×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

wykrzaczać się

Drukuj
DEFINICJA

Potocznie mówimy, że coś się wykrzacza, jeśli przestaje działać, psuje się. W tym samym znaczeniu jest też używany czasownik dokonany wykrzaczyć się.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Gdy kliknie się prawym przyciskiem na pulpicie nie ma żadnego menu kontekstowego a launcher który ma być odpowiednikiem windowsowego menu start wykrzacza się i nie pokazuje listy programów. (Źródło).Przy jednej kości startuje instalator windows,ale wykrzacza się podczas przygotowania plików do instalacji- kod błedu 0x8007025D. (Źródło).Wkładamy więc własne pieniądze, pracujemy w pocie czoła i bum…wszystko wykrzacza się przez to, że ministerstwo zmieniło po drodze zdanie. I choć mamy glejt od urzędu, to i tak grożą nam gigantyczne kary. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo wykrzaczać się pochodzi prawdopodobnie z języka środowiskowego programistów i początkowo dotyczyło wyłącznie błędów w działaniu programów. Nawiązywało to do zbioru niezrozumiałych znaków (zwanych „krzakami”) pojawiających się na ekranach monitorów wskutek wystąpienia błędów systemu. Z czasem słowo weszło do języka ogólnego i rozszerzyło swoje znaczenie obecnie odnosi się do wszelkich błędów, awarii itp.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 15.04.2024, 01.00, ostatnia aktualizacja hasła: 07.12.2020, 16.35
AUTOR Kaja Kiełpińska
REDAKTOR Kaja Kiełpińska
facebook