×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

workation

Drukuj
WYMOWA

[łorkejszyn]

DEFINICJA

Słowem workation ludzie, najczęściej ci pracujący zdalnie, nazywają wyjazd będący połączeniem pracy i wakacji.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

Przykłady znalezione w momencie publikacji hasła wskazują na to, że workation to wyraz reprezentowany tylko przez jedną formę tekstową i że przypisuje mu się zarówno liczbę pojedynczą (por. nie uprawiam żadnego workation), jak i mnogą (por. workation są ograniczone w czasie).

PRZYKŁADY UŻYCIA

„Moja praca jest tam, gdzie wi-fi” – mówią i bez żalu żegnają się z biurem. Niektórzy pracują w domowym zaciszu, inni w podróży. Czy workation i home office pozwalają im lepiej o siebie zadbać? (Źródło).Tu nie uprawiam żadnego workation. Tu mam prawdziwe wakacje. Czasem wyleguję się na plaży, czasem się wspinam. Nawet nie wzięłam ze sobą komputera. (Źródło).W końcu workation są ograniczone w czasie, więc nie mamy szans przełożyć eksploracji okolicy np. na przyszły tydzień, gdy będzie mniej roboty. To dodatnio wpływa na naszą motywację, aby zrealizować wszystkie zawodowe zadania w wyznaczonym standardowymi godzinami pracy czasie i mieć popołudnie dla siebie. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo zapożyczone z języka angielskiego, w którym zostało utworzone z rzeczowników work ‘praca’ i vacation ‘wakacje’ (https://www.collinsdictionary.com/submission/22309/workation)


WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 03.09.2020, 13.42, ostatnia aktualizacja hasła: 01.12.2020, 21.45
AUTOR Aleksandra Pietruszewska
REDAKTOR Kaja Kiełpińska
facebook