Dżentelmenel
Jeżeli w życiu chodzi o to, by być odrobinę niemożliwym, chrematonim Dżentelmenel może śmiało aspirować do miana szczytu nieprawdopodobieństwa.
więcej >W zakładce Camera curiosa gromadzimy zdjęcia, które dokumentują rozmaite zjawiska związane z neologizacją (tworzeniem nowych słów oraz ich połączeń), często wywołujące efekt komiczny.
Każde takie zdjęcie jest opatrzone krótkim komentarzem.
Zdjęcia i komentarze można zgłaszać do publikacji w module Dodaj zdjęcie (znajdującym się między menu górnym a Listą haseł). Warunki publikacji zdjęcia wraz z komentarzem zostały szczegółowo określone w Regulaminie.
Historia hot doga jest bardzo zawiła i do dziś nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy użyto tej nazwy na określenie bułki z gorącą parówką.
Pewne jest jednak, że kultura jedzenia parówki (lub kiełbaski) z pieczywem pochodzi z Niemiec, a na grunt amerykański została przeszczepiona w zmienionej formie przez niemieckich imigrantów. Klasyczny amerykański hot dog to po prostu bułka z parówką z dodatkiem musztardy, ketchupu lub majonezu.
Jak widać na załączonym zdjęciu, które zostało zrobione w jednym za schronisk górskich w okolicach Szklarskiej Poręby, hot dogi polskie mogą zawierać liczne dodatki warzywne, z kukurydzą konserwową włącznie. Serwowane są też pod rodzimą nazwą chodogi. Czy smakują lepiej od zakorzenionych już w polszczyźnie hot dogów?
Autor: Maciej Czeszewski
Jeżeli w życiu chodzi o to, by być odrobinę niemożliwym, chrematonim Dżentelmenel może śmiało aspirować do miana szczytu nieprawdopodobieństwa.
więcej >Czytając przytoczony w tytule slogan reklamowy, mamy prawo poczuć się jak Ludwik XIV, który na widok żyrafy wykrzyknął „Takiego zwierzęcia nie ma!”.
więcej >