×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

styropianoza

Drukuj
DEFINICJA

Styropianozą nazywa się potocznie, z dezaprobatą, tendencję do nadmiernego, nieprzemyślanego i nieestetycznego ocieplania budynków za pomocą styropianu.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Ziemia i cement były emanacją Nowej Huty, jej kośćcem i mięśniami. Teraz emanacją Huty jest styropian. Ma przykryć to kłopotliwe socrealistyczne dziedzictwo, skoro nie można się go pozbyć, wymazać z mapy jedną mniej lub bardziej kolegialną decyzją podjętą w ciemnym, wygłuszonym pokoju, w oparach papierosowego dymu, tak jak zdecydowano o rozpoczęciu budowy i przekazano ją na kartce papieru robotnikom z entuzjastycznym hasłem „Budujcie, towarzysze!”. Styropian ociepla mury tak grube, że ocieplenia nie potrzebują, ale przede wszystkim wyrównuje i przykrywa. Nowej Hucie nie grozi już atak atomowy, zagraża jej styropianoza, przed którą nie można się schować do jednego z licznych schronów. (Źródło).Miasto moje, a w nim... Pasteloza, Styropianoza, Deweloperoza (Źródło).

Ceglane fasady inwestor zakrył grubą warstwą styropianu, którą pociągnął na żółty, musztardowy i zielony (elementy w tym ostatnim kolorze później wprawdzie przemalował, ale nie zmienia to faktu, że zabytek najzwyczajniej zniszczył).

 Drewniane, wertykalne podziały balkonów, podłużne balustrady – to nadaje budynkowi pewnego rytmu, a sama bryła lekko wznosi się ku górze. Czyste piękno nieskażone styropianozą (zapewne tylko dlatego, że to miejsce opuszczone, obecnie stoi puste). (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Styropianozie często towarzyszy pasteloza.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 18.11.2020, 15.11, ostatnia aktualizacja hasła: 18.11.2020, 15.55
AUTOR Jacek Kruszyński
REDAKTOR Dagmara Banasiak
facebook