×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

prank

Drukuj
DEFINICJA

Prankiem niektórzy ludzie, szczególnie młodzi, potocznie nazywają działanie lub zachowanie celowo podejmowane po to, żeby rozśmieszyć innych, polegające zwykle na postawieniu kogoś w niezręcznej sytuacji, np. przestraszeniu go, zaskoczeniu, ośmieszeniu itd.  Pranki często są filmowane i udostępniane w internecie. Tradycyjnie działanie takie określa się jako głupi kawał.

 

INFORMACJA GRAMATYCZNA

B. lp. pranka [w momencie publikacji hasła reaktorzy znaleźli tylko takie poświadczenia B. lp. tego rzeczownika, 3.12.2020 r.]

KOLOKACJE

zrobić (komuś) pranka, wywinąć (komuś) pranka, wykręcić (komuś / na kimś) pranka

PRZYKŁADY UŻYCIA

Jeśli chcecie świetnie się bawić w ten upalny dzień, wyprobujcie kilka naszych świeżych pomysłów na pranki! Dowiecie się, jak wykręcić śmieszne pranki na współlokatorach i rodzinie, jak zrobić glutka z Coca Coli oraz jak zaskoczyć znajomych genialnymi prankami z jedzeniem!  (Źródło).Youtuberzy zrobili „pranka”, udając napad na bank. Grożą im 4 lata w więzieniu (Źródło).Obudziła się z wężami owiniętymi wokół nóg! Gdy umierała ze strachu, jej chłopak bawił się w najlepsze, bo to on stał za tym okrutnym prankiem... (Źródło).Wywinął synkowi pranka. Nie przewidział jednej rzeczy! Ten tatuś zdecydował spłatać synkowi psikusa, chowając pod miską... kupę. Zawołał chłopca i wmówił mu, że złapał ptaszka, którego teraz on musi przechwycić, gdy podniesie miskę. Dziecko połknęło haczyk i gdy tatuś podniósł miskę, dziecko natrafiło ręką na ową śmierdzącą niespodziankę. Kij ma jednak dwa końce – chłopiec dał ojcu brudną ręką plaskacza. (Źródło).W ramach pranka YouTuberka zastrzeliła chłopaka. Dostała 180 dni więzienia Balistyka kontra literaturoznawstwo – ten pojedynek nie mógł skończyć się dobrze. Kiedy Monalisa Perez doszła do wniosku, że pora poszerzyć liczbę swoich fanów na YouTube, postanowiła wraz z chłopakiem nakręcić filmik spod egidy „nie róbcie tego w domu” czy inny rodzaj idiotycznego pranka. Para postanowiła bowiem udowodnić, że gruba książka w twardej oprawie zatrzyma pocisk z pistoletu. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Słowo zgłoszone do plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku  2017 i 2018. Jest to zapożyczenie z języka angielskiego (prank 'żart, kawał zrobiony komuś').

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 17.10.2014, 00.28, ostatnia aktualizacja hasła: 03.12.2020, 20.16
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook