×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

pastafarianizm

Drukuj
DEFINICJA

«rodzaj kultu religijnego, opartego na wierze w absurdalne bóstwo o nazwie Wielki Potwór Spaghetti, zwykle deklarowanego jako wyznanie przez ateistów traktujących doktrynę i obrzędy charakterystyczne dla tego kultu jako formę parodii i krytyki religii»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. m nieżywotny, lp D. pastafarianizmu, Ms. pastafarianizmie, blm

PRZYKŁADY UŻYCIA

Normalnie zaleciłbym pani dietę lekkostrawną. Ale jestem wyznawcą pastafarianizmu i obowiązuje mnie klauzula sumienia (fabrykamemow.pl).Skoro żyjemy w państwie prawa, a konstytucja daje nam wolność sumienia, to czemu tak zwani porządni katolicy oburzają się na nowo powstałą religię zwaną pastafarianizmem (singielka57.blogspot.com).Za założyciela pastafarianizmu uważa się Bobby’ego Hendersona, który w 2005 roku w jednej ze szkół w Kansas protestował przeciwko stawianiu na równie teorii ewolucji i kreacjonizmu (www.onet.pl).Rozumiemy, że wielu osobom, które nie miały wcześniej styczności z pastafarianizmem,nasz Bóg Latający Potwór Spaghetti może wydać się dziwny, a nawet śmieszny, tak samo jak niektóre nasze wierzenia czy rodzące się tradycje. Nie nam jednak oceniać Jego przesłanie i to w jaki sposób się nam objawił. Wierzymy, że forma w jakiej Go doświadczamy, jest częścią Jego planu, którego nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć (miasto-info.pl).

DODATKOWE INFORMACJE

<od ang. pastafarianism od pasta ‘makaron’, utworzone na wzór rastafarianism ‘rastafarianizm, ruch społeczny i religijny, który narodził się na Jamajce w latach trzydziestych XX w. w środowiskach walczących z rasizmem i dyskryminacją osób czarnoskórych’>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
LICENCJA

Hasło udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska

DATA Rejestracja hasła: 18.07.2014, 12.27, ostatnia aktualizacja hasła: 21.11.2014, 01.41
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook