×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

patron

Drukuj
DEFINICJA

Patron jakiejś insytucji, jakiegoś twórcy, przedsięwzięcia itd. to osoba, która wpiera je finasnowo, wpłacając stale i regularnie (np. co miesiąc) określoną kwotę na ich rzecz.  

PRZYKŁADY UŻYCIA

ZOSTAŃ PATRONEM Dzięki Twojemu regularnemu wsparciu Fundacja będzie mogła zachować ciągłość funkcjonowania, a główny cel naszego działania – budowa Centrum Dobrej Nowiny – nabierze realnych kształtów. Po wybudowaniu Centrum Twoje wsparcie finansowe wykorzystywane będzie na pokrycie kosztów utrzymania ośrodka oraz organizowane tam przedsięwzięcia. (Źródło).W sytuacji gdy patron przekazuje w ramach portalu Patronite dobrowolne wsparcie finansowe i nie otrzymuje w zamian żadnego konkretnego świadczenia wzajemnego, mamy do czynienia z darowizną, która podlega pod reżim ustawy o podatku od spadków i darowizn. (Źródło).[...] jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.  (Źródło).[...] niewielkie, jednostkowe wpłaty, wykonane przez stu czy dwustu patronów, sumują się w solidną pensję dla autora. Dzięki niej twórcy mogą się rozwijać, otwierają się przed nimi nowe możliwości – a często patroni zapewniają im po prostu finansową stabilizację, pozwalając np. bez problemów opłacić ZUS. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Znaczenie to powstało pod wpływem angielskiego patron 'osoba, która wspiera finansowo artystów i pisarzy'. W polszczyźnie upowszechniło się m.in. za sprawą serwisu internetowego Patronite, który pośredniczy między osobami (instytucjami) chcącymi skorzystać z pomocy finansowej a tymi, które gotowe są jej udzielić. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 20.11.2020, 15.31, ostatnia aktualizacja hasła: 20.11.2020, 15.54
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook