NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

badziewiarz

Drukuj
DEFINICJA

1. Badziewiarzem lekceważąco nazywa się osobę, która otacza się niepotrzebnymi przedmiotami niskiej jakości, gromadzi takie przedmioty, nie potrafi niczego wyrzucić, ponieważ uważa, że w przyszłości wszystko może się przydać.

2. Badziewiarzem lekceważąco i obraźliwie nazywa się osobę, która wykonuje bardzo niestarannie jakąś pracę, ale stara się uzyskać możliwie najwięcej pieniędzy z tego zajęcia. Postępuje tak zwykle dlatego, że nie ma pieniędzy (i chęci) na przyzwoite (rzetelne, porządne) wykonywanie jakiejś czynności. Badziewiarz niekiedy oszukuje innych ludzi, stara się ich naciągnąć.

3. Badziewiarzem potocznie nazywa się niekiedy kogoś, kogo po prostu chce się obrazić – bez względu na postępowanie czy cechy tej osoby.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

D. lm. badziewiarzy (tylko taka forma D. lm. poświadczona)

KOLOKACJE

ktoś jest badziewiarzem, ktoś to badziewiarz,

wstrętny, tępy badziewiarz,

najgorszy, największy badziewiarz

badziewiarz nastawiony na tłuczenie szmalu

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Boże, co za badziewiarz! W domu tony starych kapci, jakichś buciorów. Brud, smród, mówię ci, ubóstwo! (zasł. rozmowa uliczna, Warszawa 14.07.2020 r.).Do zn. 1.: Doprawdy, czy jesteśmy narodem badziewiarzy i dziadów? Czy są jakieś szanse, że z czasem otrząśniemy się z estetyki postpeerelowskiej brzydoty i tandety...? (https://www.jakubgardner.pl/czy-ludzie-bez-gustu-moga-tworzyc-piekne-ogrody/).Do zn. 2.: Odezwał się największy badziewiarz, manipulator i marzyciel w jednej osobie. Na przeprowadzenie upadłości nawet nie ma kasy, wszystko wyprowadzone. (https://www.bankier.pl/forum/temat_odezwal-sie-najwiekszy-badziewiarz,25797723.html).Do zn. 2.: Jasne. „Taki badziew jak klasa biznes na trasach europejskich” – to dopiero jest wysoki, merytoryczny poziom dyskusji. Chylę czoła przed ekspertem od badziewia. Czy taki ekspert to badziewiarz? A może przypadkiem też troll? (https://www.pasazer.com/forum/komentarze/41103/oblatywacz,sas,plus,z, kopenhagi,do,krakowa.html).Do zn. 3.: okej kurwa aleś mi powiedział. Przecież wiem że jest zasada że się nie pije ty badziewiarzu. Pytam dlaczego jest taka zasada, a jak nie wiesz to szczym ryj. (https://jbzd.com.pl/obr/1083706/pozdro-dzidki).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 28.07.2020, 19.34, ostatnia aktualizacja hasła: 01.08.2020, 17.12
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook