×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

badziewiara

Drukuj
DEFINICJA

1. Badziewiarą potocznie i lekceważąco nazywa się kobietę, która otacza się niepotrzebnymi przedmiotami niskiej jakości, gromadzi takie przedmioty, nie potrafi niczego wyrzucić, ponieważ uważa, że w przyszłości wszystko może się (jej lub komuś) przydać.

2. Badziewiarą lekceważąco i obraźliwie nazywa się kobietę, która wykonuje bardzo niestarannie jakąś pracę, ale stara się uzyskać możliwie najwięcej pieniędzy z tego zajęcia. 

3. Niektórzy mianem badziewiary potocznie i lekceważąco określają kobietę (dziewczynę) ich zdaniem ubierającą się w stroje niskiej jakości i/lub zachowującą się w sposób ją ośmieszący.

4. Badziewiarą potocznie nazywa się niekiedy kobietę (dziewczynę), którą po prostu chce się obrazić – bez względu na jej postępowanie czy cechy.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Stary ciuch trzeba wyrzucić, a nie trzymać wszystko jak badziewiara. Przeciez jest już na ciebie dwa razy za szczupły. Mamo, ty na starość zostaniesz zbieraczką! ([zasł., rozmowa na ulicy, Gdańsk, 12.07.2020 r.]).Do zn. 2.: Ten sweter to kopia swetra Fortune Sweater by PetiteKnit, dlatego jest taki sciagacz u gory swetra, tylko szlaczek badziewiara rzucila liniowy a nie rozproszony jak w oryginale. (Źródło).Do zn. 3.: Tu nie ma miejsca na żadną dyskusję. Disko polo jest totalnym brakiem gustu. Tak samo kobieta może być ubrana gustownie, albo jak badziewiara i tu też nie ma miejsca na żadną dyskusję. (Źródło).Do zn. 4.: „Ale żal, ta badziewiara znowu się podlizywała matematycy. Po co w ogóle takie chodzą po świecie” - to inny fragment blogu. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 01.08.2020, 15.11, ostatnia aktualizacja hasła: 01.08.2020, 17.15
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook