×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

badziewiarstwo

Drukuj
DEFINICJA

1. Sposób wykonania (lub wykonywania) jakieś pracy, jakiegoś zadania lub jakiegoś przedmiotu itp. nazywa się potocznie badziewiarstwem, jeśli ten sposób uznaje się za pośpieszny, mało starany lub po prostu zły. Czasem jako badziewiarstwo określa się także skutek takich działań (np. niskiej jakości przedmiot, który nie spełnia przewidzianej funkcji).

2. Mianem badziewiarstwa określa się niekiedy ogół przedmiotów niskiej jakości (czy też takich, które uznaje się za tandetne, nic niewarte lub brzydkie).

 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do zn. 1.: Bierz Nokię a nie Siemensy badziewne. Widać już po oprogramowaniu, która firma jest lepsza Nokia z Nokia PCSuite czy Siemens z Mobile Phone Manager. MPM to najgorszy badziewny program jaki widziałem i obsługiwałem. Widać też badziewiarstwo po telefonach marki SIEMENS. (Źródło).Do zn. 1.: Nigdy bym tego niebieskiego badziewiarstwa na głowę nie założyła. (Źródło).Do zn.1.: Zgadzam się z Twoimi słowami w całej rozciągłości. Jeśli ma się odrobinę szacunku do tego co się robi (niekoniecznie do siebie) i chce się tym dzielić z innymi to trzeba wnieść się ponad dziadostwo i badziewiarstwo. Autorowi wątku polecam albo udać się do dobrego sklepu z utensyliami malarskimi i zakupić dobrej jakości blejtram. (Źródło).Do zn. 2.: [o pierwszej publicznej sprzedaży akcji TVP Republika] Kto by za takie badziewiarstwo pisowskie chciał kupić? (Źródło).Do zn. 2.: I wpieprza sałatki. Nie zna się na życiu, trzeba jeść mięsne jeże, a nie jakieś badziewiarstwo z Maca :D  (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 27.12.2017, 23.51, ostatnia aktualizacja hasła: 01.08.2020, 17.06
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook