×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

plandemia

Drukuj
DEFINICJA

Ludzie negujący istnienie pandemii koronawirusa nazywają ją plandemią, chcąc podkreślić, że informacje o niej są rozpowszechniane w wyniku działań światowego spisku i mają na celu jedynie wywołanie wśród ludzi strachu, co z kolei ma się przyczynić do zwiększenia zysków koncernów, głównie farmaceutycznych.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Napisy mogą wskazywać na grupę osób, które nie wierzą w pandemię i zagrożenie koronawirusem, a wierzą w teorie spiskowe z tym związane. Pojawienie się napisów na naszym budynku zbiegło się w czasie z sobotnim protestem w Warszawie pod hasłem „Zatrzymać plandemię” (Źródło).O maseczkach mówią „szmaty” albo „kagańce”. Nie wierzą w pandemię. Dla nich to „plandemia” - globalny spisek mający na celu wprowadzenie dyktatury rządu światowego. (Źródło).STOP COVID-19! Spotkajmy się razem i protestujmy! Powstrzymamy PLANDEMIĘ! Wybierzmy się razem i pokażmy władzom, że nie damy się manipulować!! STOP KAGAŃCOM! Chodźmy wszyscy razem. Spotkajmy się pod Kopalnia Guido i przejdźmy pod urząd miasta! (Źródło).„Odwołujemy plandemię. Zdejmij maskę. Nie pozwól odebrać sobie prawa wyboru. Wyjdź na ulicę! Włącz myślenie!” - można było przeczytać na plakatach zapraszających na manifestację. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Z angielskiego plandemic. W języku angielskim słowo to zostało utworzone z połączenia plan ('plan') i pandemic ('pandemia'), które ma wskazywać na 'zaplanowaną pandemię'. Posłużyło do zatytułowania dwuodcinkowego filmu dokumentalnego wyprodukowanego w USA w czasie trwania pandemii koronawirusa (pierwsza część powstała w maju 2020 r., druga — w sierpniu 2020 r.) przedstawiającego argumenty za tym, że informacje o pandemii są rozpowszechniane w wyniku działania spisku koncernów światowych, i przekonującego, że ta w rzeczywistości nie istnieje.  

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 18.09.2020, 07.31, ostatnia aktualizacja hasła: 10.10.2020, 20.46
AUTOR Maciej Mazurkiewicz
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook