×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

wracać

Drukuj
DEFINICJA

W sytuacji, w której wymagane jest podjęcie jakiegoś działania stanowiącego kontynuację prowadzonych rozmów, dyskusji itd., niektórzy (szczególnie ludzie pracujący w korporacjach) mówią: wracam z poprawkami, wracamy z ceną,  z potwierdzonym terminem spotkania itd., by dać do zrozumienia, że ponownie z kimś nawiązują lub nawiążą kontakt (np. telefoniczny lub mejlowy) i komunikują lub zakomunikują o efektach podjętego działania (np. przedstawiają lub przedstawią poprawiony dokument, informują lub poinformują o cenie produktu, o uzgodnionym terminie spotkania) lub będą kontynuowali wcześniejsze czynności. W tym samym znaczeniu używany jest też czasownik dokonany wrócić.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

W tym znaczeniu czasownik używany jest wyłącznie w czasie teraźniejszym, który służy do opisania relacji z działania lub pełni funkcję czasu przyszłego i wskazuje na swego rodzaju zobowiązanie. 

KOLOKACJE

wracać z + narzędnik

PRZYKŁADY UŻYCIA

Transmisja wideo z Łotwy: WRACAMY Z TRANSMISJĄ PO USTERCE. (Źródło).Witam, wracam z wiadomością dotyczącą renowacji wizualnej i mechanicznej mojego Baume & Mercier Chronograph. O problemie ze znalezieniem odpowiedniego fachowca do remontu tego czasomierza pisałem na początku października 2019. Długo to wszystko trwało, ale ostatecznie udało się. (Źródło).[Użytkownik 1] Hej, wiadomo już coś o RWD dla forum? […] [Użytkownik 2] Pracujemy nad tym intensywnie - wracamy z informacją początkiem marca. (Źródło).Wracam z wiadomością że mój hibiskus nadal żyje   po przesadzeniu zaczął puszczać nowe listki […] Jeszcze raz dzięki za pomoc. (Źródło).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 20.11.2020, 00.44, ostatnia aktualizacja hasła: 20.11.2020, 01.06
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook