×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

sztosik II

Drukuj
DEFINICJA

Niektórzy ludzie, zwłaszcza młodzi, żartobliwie nazywają coś sztosik, jeśli chcą podkreślić, że jest to coś wspaniałego, do czego mają bardzo pozytywny stosunek. Wyraz oznacza w zasadzie to samo co sztos.

INFORMACJA GRAMATYCZNA

Wyraz sztosik II jest rzeczownikiem.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Polszczyzna to jest sztosik, czyli jak się zmienia nasz język ojczysty (Źródło).Wiecie co? Naprawdę chciałbym powrotu mody na Kaczogród :D #DuckTales po pilocie to po prostu sztosik. Zobaczymy jak dalej :) (Źródło).Najlepszy omlet czekoladowy ????????❤️ Po prostu sztosik jakich mało ????????????  Składniki: •2 jajka, białka i żółtka oddzielnie •pół łyżki kakao •płaska łyżka mąki •posiekana kostka gorzkiej czekolady •łyżka wody lub mleka  (Źródło).Ta nowa płyta to niezły sztosik! (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Charakterystyczne dla tej jednostki leksykalnej jest to, że w wypadku wielu przykładów użycia nie można określić kategorii części mowy, do której należy ciąg znaków sztosik. Nie można także określić (na podstawie przykładów użycia wyrazu), jak odmienia się rzeczownik sztosik, ponieważ spotykamy wyłacznie użycia mianownikowe [w momencie publikacji hasła redaktorzy znaleźli wyłącznie takie poświadczenia, 3.10.2020 r.].

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 03.10.2020, 23.46, ostatnia aktualizacja hasła: 08.11.2020, 11.46
AUTOR Jarosław Łachnik
REDAKTOR Jarosław Łachnik
facebook