×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

twarzyzm

Drukuj
DEFINICJA

Jako twarzyzm określa się, w środowisku osób zajmujących się komunikacją społeczną,  zjawisko polegające na tym, że w fotograficznych i filmowych relacjach z różnych wydarzeń, w prezentacji różnych osób itd. kobiety są ukazywane w pełnej sylwetce, natomiast mężczyźni tylko w zbliżeniu twarzy, co powoduje utrwalanie się stereotypu mężczyzny jako inteligentniejszego od kobiety. 

 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Na nieszczęście wciąż popularny jest twarzyzm, czyli prezentacja kobiet przez pryzmat ciała, a mężczyzn - przez pryzmat twarzy, a to z nią wiążemy się inteligencję. (Źródło).



Stereotyp płci przekazywany jest między innymi w formie twarzyzmu. (Źródło).



 Z twarzyzmem wiąże się [...] ukryty stereotypowy przekaz: w przypadku każdej z płci ważne są inne części ciała (w przypadku mężczyzn – twarz, ośrodek charakteru, intelektu, osobowości, tożsamości, a u kobiet – poszczególne elementy sylwetki). (Źródło).



No i jednocześnie pojawia się mechanizm, na który ukuto termin „twarzyzm”. To męskie twarze są duże, na zbliżeniu. Kobiece fragmenty – klaszczące dłonie, kawałki twarzy, długie włosy – widać w rozmytym tle. Oceniamy ludzi, których twarze widzimy na zbliżeniu jako inteligentnych, ambitnych, po prostu – mądrych.  (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Jest to kalka słowotwórcza angielskiego rzeczownika facism (od face «twarz»).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 22.03.2017, 19.48, ostatnia aktualizacja hasła: 08.08.2020, 18.37
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook