×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

to stan umysłu

Drukuj
DEFINICJA

1) Mówimy: szczęście, bieda, młodość, strach itd. to stan umysłu, gdy uważamy, że o tym, czy ktoś jest szczęśliwy, biedny, młody itd., odczuwa strach lub inne uczucia, decyduje jego wewnętrzne odczuwanie tych stanów.

2) Wyrażenie to stan umysłu łączymy też z nazwami miejsc (miast, krajów itp.), by dać do zrozumienia, że mają one szczególną atmosferę, która sprawia, że ludzie się w nich czują szczególnie dobrze.

3) O jakichś ludziach mówi się z dezaprobatą: to stan umysłu, żeby podkreślić, że ich nie rozumiemy i nie akceptujemy ich sposobu myślenia.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Do znacz. 1.   [...] siła to stan umysłu, którego pułap może osiągnąć każdy, bez względu na sytuację życiową. (Źródło).Do znacz. 1. Młodość to stan umysłu. „Masz tyle lat, na ile się czujesz” – mówi znane nam wszystkim powiedzenie, a badania sugerują, że młody duch niesie ze sobą istotne zalety dla zdrowia. Wyniki owych badań pokazały, że osoby, które czują się młodsze, niż są w rzeczywistości, wykazują niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby czujące się na swój wiek lub nawet starzej. Odczuwany mentalnie wiek odzwierciedla nasze zarówno fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie. (Źródło).Do znacz. 2.  Jakiś czas temu na budynku przy ulicy Wąskiej na poznańskich Jeżycach pojawiła się flaga z napisem „Jeżyce to stan umysłu”. To czysta prawda. Choć nie zwiedziłem świata wzdłuż i wszerz, to kiedy ktoś żartuje, że „Jeżyce to centrum wszechświata”, ja – równie żartobliwie – jestem w stanie się z tym zgodzić. Chyba faktycznie coś w tym jest, że to dzielnica jedyna w swoim rodzaju. Mieszkam tu od kilku lat, i choć Poznań znam już jak własną kieszeń, to żaden z jego zakątków nie chwycił mnie za serce tak mocno jak właśnie jeżycki fyrtel.  (Źródło).Do znacz. 2.  Raj to poniekąd rzecz względna – również w Republice Dominikańskiej. W tym malowniczym zakątku świata może być bajkowo tylko gdzieniegdzie – ale za to jak bardzo! Niebiańskie Karaiby to bardziej stan umysłu. Gdy człowiek napatrzy się na zjawiskowe pejzaże, posiedzi w cieniu palmy nad brzegiem lazurowej wody, zakosztuje tropikalnych specjałów, popije koktajli na bazie rumu, odwzajemni serdeczne uśmiechy Dominikańczyków, to zechce tutaj wracać jak najczęściej… Wizyta w tym karaibskim kraju pozostawia w duszy ślad na całe życie!  (Źródło).Do znacz. 3.  BMW to stan umysłu. Pędził przez Tarnów 150 km/h. (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Fraza powstała być może w związku z angielskim wyrażeniem state of mind ‘samopoczucie psychiczne, nastrój’ (źródło: “State of mind.” Merriam-Webster.com Dictionary, Merriam-Webster, https://www.merriam-webster.com/dictionary/state%20of%20mind. Accessed 6 Jul. 2020). 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 20.07.2020, 20.41, ostatnia aktualizacja hasła: 29.07.2020, 16.48
AUTOR Katarzyna Kłosińska
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook