×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

strajk klimatyczny

Drukuj
DEFINICJA

Jako strajk klimatyczny określa się akcję protestacyjną (zwykle demonstrację uliczną lub pikietę) mającą zwrócić uwagę na zagrożenia związane z ocieplaniem się klimatu, organizowaną na ogół przez młodzież. 

PRZYKŁADY UŻYCIA

Strajk klimatyczny. "Trzeba uświadomić ludziom nadciągającą katastrofę". W piątek pod pręgierzem na wrocławskim rynku zawyła syrena. "To nie są ćwiczenia" - ostrzegał jeden z przedstawicieli Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Lokalne grupy aktywistów zebrały się, by protestować przeciwko zmianom klimatycznym. (Źródło).Lorenzo Fioramonti, włoski minister oświaty, zachęcił dyrekcje szkół w całym kraju do usprawiedliwienia nieobecności uczniów uczestniczących w piątkowych strajkach klimatycznych.  (Źródło).Setki tysięcy uczniów, studentek, ojców czy babć dziś protestowały w ponad 130 krajach na całym świecie przeciwko bierności polityków wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. W Polsce pikiety odbyły się w ponad w 60 miastach. Byliśmy na warszawskim strajku klimatycznym [...].  (Źródło).Włochy: Ponad milion osób na manifestacjach w dniu strajku klimatycznego. Ponad milion włoskich uczniów wzięło udział w piątkowym szkolnym strajku w obronie klimatu i w manifestacjach, które odbyły się w 160 miastach i miejscowościach - podały media. W Rzymie w rejonie Koloseum zgromadziło się około 200 tysięcy osób. (Źródło).Greta Thunberg, szwedzka nastoletnia aktywistka, inspiratorka i ikona młodzieżowych i szkolnych strajków klimatycznych, otrzymała tytuł człowieka roku tygodnika "Time" przyznawany osobom, które przez minione 12 miesięcy najsilniej wpłynęły na dobre lub na złe losy świata. [...] Strajki klimatyczne wpłynęły już na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, przynosząc sukces Zielonym, a leksykografowie z zespołu Collins Dictionary uznali "climate strike" za termin 2019 roku. Ale stały się one czymś dużo poważniejszym: bodaj najważniejszym "znakiem czasu" w biblijnym rozumieniu tego pojęcia.   (Źródło).

DODATKOWE INFORMACJE

Jest to zapożyczenie angielskiego wyrażenia climat strike odnoszącego się do ruchu społecznego zainicjowanego przez młodzież chcącą zwrócić uwagę na bierność polityków wobec zmian klimatycznych zagrażających Ziemi. W polszczyźnie wyrażenie strajk klimatyczny występuje także w nazwie organizacji społecznej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 16.10.2019, 00.02, ostatnia aktualizacja hasła: 28.11.2020, 12.49
AUTOR Maciej Czeszewski
REDAKTOR Katarzyna Kłosińska
facebook