×
NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
PORADNIA JĘZYKOWA UW
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

ok boomer

Drukuj
DEFINICJA

OK boomer to ironiczny zwrot, którego używają głównie młodzi ludzie w stosunku do osób starszych (lub takich, którch poglądy i postawę uważają za przestarzałe), kiedy chcą zakończyć rozmowę wskutek odrębnych opinii na jakiś temat lub by okazać dezaprobatę dla czyjegoś zachowania lub stanowiska w danej sprawie.

PRZYKŁADY UŻYCIA

"OK boomer" to hasło, którym przy wigilijnym stole zgasisz każdego wujka Janusza. (Źródło).Ok Boomer to odzywka skierowana do osób starszych, najczęściej urodzonych między 1946 a 1970 rokiem, które nie do końca rozumieją realia dzisiejszego świata i potrzeby młodych osób. Fraza zyskała na popularności po użyciu jej w filmie będącym reakcją na słowa starszego mężczyzny, twierdzącego, że Millenialsi oraz Pokolenie Z mają syndrom Piotrusia Pana i nigdy nie chcą dorosnąć, a ich myśli zajmują tylko utopijne marzenia. Ok Boomer ma na celu pokazanie, że starszy rozmówca ma zawężone poglądy, jest przestarzały czy wręcz protekcjonalny. (Źródło).Przedstawiciele starszych pokoleń pieklą się i klną na młodych – "bo oni próżni i do niczego nieprzywiązani". Ci, pod których adresem są te słowa, odpowiedzą dzisiaj krótko: "Ok boomer". Ale nowa wojna pokoleniowa różni się od tych, które znamy z przeszłości.
().
DODATKOWE INFORMACJE

Ok boomer to wyrażenie pochodzące z języka angielskiego, rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych. Element boomer jest zaczerpnięty z angielskiego wyrażenia baby boomers, określającego osoby urodzone w latach 1946–1964. Samego wyrażenia ok boomer używa się także w stosunku do osób urodzonych po 1964 r. 

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 01.01.2020, 19.34, ostatnia aktualizacja hasła: 15.12.2020, 01.48
AUTOR MAGDA01
REDAKTOR Agata Hącia
facebook